'Nolikto atslēgu' princips sāks darboties pavasarī, lemj Saeima
Foto: Shutterstock

Tā dēvētais "nolikto atslēgu" princips un maksātnespējas administratoru reforma stāsies spēkā 2015.gada 1.martā, nevis 1.janvārī, ceturtdien galīgajā lasījumā lēma Saeima.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai arī sākotnēji bija paredzēts, ka Maksātnespējas likuma grozījumi stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī, likuma spēkā stāšanās atlikta līdz martam trūkstošo Civilprocesa likuma grozījumu dēļ. Proti, Civilprocesa likumā jāiekļauj normas, kas atbilst Maksātnespējas likuma grozījumiem, kā arī normas, kas novērš praksē konstatētas problēmas.

"Tā kā šobrīd Civilprocesa likumā šādu normu nav un nav iespējams nodrošināt, ka tās stāsies spēkā 2015.gada 1.janvārī, nepieciešams atlikt likuma spēkā stāšanos," skaidro Tieslietu ministrija.

Pieņemot Civilprocesa likuma grozījumus janvārī, februārī Saeimā varētu novērst haosu, kas varētu rasties no 1.janvāra maksātnespējas jautājumos un hipotekārās kreditēšanas jomā, iepriekš teica tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (NA).

Līdz šim bija paredzēts, ka Maksātnespējas likuma grozījumi stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī, pielīdzinot maksātnespējas administratorus valsts amatpersonām, kā arī ieviešot "nolikto atslēgu" principu kā obligātu.

Deputāts Andrejs Judins (V) rosināja noteikt, ka maksātnespējas administratora sertifikāts tiek anulēts, ja administratoram par pārkāpuma izdarīšanu piemērots administratīvais sods – atņemtas tiesības ieņemt noteiktus amatus komercsabiedrībās. Šis priekšlikums netika atbalstīts.

Savukārt priekšlikums, ka lēmums par administratora sertifikāta darbības izbeigšanu jāpieņem, ja pēdējo divu administratora darbības gadu laikā Maksātnespējas administrācija administratora darbībā divas reizes ir atzinusi normatīvo aktu pārkāpumus, tika atbalstīts.

Maksātnespējas likuma grozījumi arī vienkāršo privātpersonu maksātnespējas procesu, piemēram, samazinot parādsaistību sliekšņus, lai privātpersonas varētu iziet maksātnespējas procesu, no līdzšinējiem 7114 eiro līdz 5000 eiro attiecībā uz parādiem, kas jau jāsamaksā, savukārt no līdzšinējiem 14 228 eiro līdz 10 000 eiro attiecībā uz parādiem, kas iestāsies gada laikā. 

Jāpiebilst, ka saistībā ar "nolikto atslēgu" principu koalīcija plāno veikt izmaiņas, nosakot šo principu kā izvēles iespēju. Diskusijas par to plānots atsākt janvārī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.