Foto: LETA

Saeimas deputāti ceturtdien pēc asām debatēm tomēr atbalstīja priekšlikumu ''ātro kredītu'' uzraudzību uzticēt Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK).

Lai arī par grozījumiem atbildīgā Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija šo priekšlikumu noraidīja, deputāti parlamenta sēdē pēc garām debatēm lēma par labu priekšlikumam Patērētāju tiesību aizsardzības likumā iekļaut normu, ka patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju uzraudzību un kontroli īsteno FKTK.

Priekšlikumu atbalstīja 50 deputāti, lielākoties Zaļo un zemnieku savienības un opozīcijas partiju pārstāvji, pret priekšlikumu balsoja 23 deputāti, bet atturējās - astoņi tautas kalpi.

Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vadītājs Kārlis Šadurskis skaidroja, ka ''ātro kredītu'' nozares uzraudzību nav iespējams nodot FKTK, jo šīs iestādes galvenais pienākums ir rūpēties par noguldītāju naudas drošību un komercbanku likviditāti. Viņš gan piekrita, ka pašreizējās iestādes, kas uzrauga ''ātros kredītus'' - Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) - kapacitāti ir nepieciešams stiprināt, tostarp, iespējams, būtu piemērojams tāds pats finansēšanas modelis kā FKTK - tās budžetu veidotu uzraugāmo objektu iemaksas.

"Ja ātrais kredītdevējs gatavojas bankrotēt - saulainu taciņu! Tur nav nekādas noguldītāju naudas, kas būtu jāaizsargā. Tas absolūti nav FKTK uzdevums," uzsvēra Šadurskis.

Savukārt ZZS deputāts Kārlis Seržants oponēja Šadurskim, norādot, ka ''ātro kredītu'' devēju bankrota gadījumā parādi tiks nodoti parādu piedzinējiem, kas, salīdzinot ar ātro kredītu devējiem, ir vēl "lielāki monstri".

FKTK Komunikācijas daļas sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Avotiņa norādīja, ka, ņemot vērā iepriekšējo Saeimas atbildīgās komisijas lēmumu atstāt spēkā līdzšinējo nebanku kreditētāju uzraudzības modeli, deputātu lēmums komisijai ir jaunums.

FKTK plašāku viedokli sniegs pēc iepazīšanās ar jaunajiem priekšlikumiem, piebilda Avotiņa.

Savukārt Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane pastāstīja, ka uzņēmumiem pēc būtības ir svarīgi, lai uzraugam būtu kompetence finanšu pakalpojumu tirgus jautājumos. "Visā pasaulē pamazām nebanku kreditēšanas jomas uzraudzība tiek nodota FKTK, līdz ar nozares uzņēmumi cer uz konstruktīvu dialogu ar FKTK," viņa sacīja.

Jau vēstīts, ka Saeima ceturtdien otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz stingrāku regulējumu ''ātro kredītu'' izsniegšanai, tostarp aizliedzot tos piešķirt naktīs. Par grozījumiem balsoja 86 deputāti, bet pret nebija neviens deputāts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!