PTAC: pērn gandrīz pusei nebanku kredītņēmēju bijušas grūtības atdod parādu
Foto: LETA

Latvijā pērn pieaudzis to kredītņēmēju skaits, kuriem radušās grūtības atdot parādu un kas pagarinājuši kredīta atmaksu trīs un vairāk reižu, otrdien, 9. augustā, preses konferencē sacīja Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) vadītāja Baiba Vītoliņa.

Viņa norādīja, ka to kredītņēmēju īpatsvars, kuriem radās grūtības atdot parādu, pieauga no 43% 2017. gadā līdz 45% pērn.

Tāpat Vītoliņa atzīmēja, ka ar katru gadu arvien straujāk pieaug Latvijas iedzīvotāju kredītsaistību apmērs – pērn no jauna izsniegto nebanku kredītu apmērs palielinājās par 7,3% jeb 43 miljoniem eiro, salīdzinot ar 2017. gadu, kopumā no jauna izsniegto nebanku aizdevumu apmēram 2018. gadā sasniedzot 630 miljonus eiro.

Tostarp straujākais pieaugums pērn bija distances (42%) un patēriņa kredītu (20%) segmentā, kā arī līzingā (30%).

Vītoliņa informēja, ka pārsvarā iedzīvotāji aizņemas rēķinu vai parādu segšanai – 38,9%, pārtikas un sadzīves preču iegādei 27,6%, kā arī transportlīdzekļu iegādei vai remontam – 27,3%.

"No PTAC viedokļa nepatīkamākā ir aizņemšanās parādu segšanai, kas nav pareizākais finanšu risinājums," uzsvēra Vītoliņa.

Centra vadītāja pauda, ka atbilstoši nebanku kreditēšanas nozares datiem augustā ir vērojams lielākais iedzīvotāju pieprasījums pēc nebanku kredītiem, tostarp pērn augustā izsniegts lielākais jauno kredītu apmērs, mēnesī sasniedzot 57,22 miljonus eiro. Tas saskan ar pēcatvaļinājuma periodu un jaunā mācību gada sākumu.

PTAC aptaujā secināts, ka 77% iedzīvotāju atvaļinājuma laikā (visbiežāk vasarā) atļaujas lielākus tēriņus, nekā plānots, vienlaikus 34% atzīst, ka saskaras ar finanšu grūtībām pēc atvaļinājuma ikmēneša izdevumu segšanai. Aptaujā 11% respondentu atzinuši, ka ir spiesti aizņemties līdzekļus no aizdevēja vai radiem un draugiem, lai spētu segt finanšu saistības pēc atvaļinājuma.

Lai pievērstu sabiedrības uzmanību un veicinātu finanšu pratību, PTAC sācis informatīvi izglītojošo kampaņu par atbildīgu aizņemšanos "Redzi parādam cauri!", kurā aicina iedzīvotājus kritiski izvērtēt kredītspēju un rosina plānot privāto budžetu ilgtermiņā.

Tags

Ātrie kredīti PTAC

Comment Form