Raidījums: EM ierēdņu darba izvērtēšanu OIK skandālā gribējusi uzticēt ar koģenerācijas biznesu saistītam uzņēmumam
Foto: LETA

Ekonomikas ministrija ierēdņu darba izvērtēšanu OIK skandālā gribējusi uzticēt advokātu birojam, kas saistīts ar koģenerācijas biznesu, svētdien vēsta raidījums "Nekā personīga".

Pagājušajā gadā bija jāsāk strādāt visām elektrostacijām, kas bija saņēmušas atļauju ražot subsidēto elektrību koģenerācijā. Rudenī izrādījās, ka vairāki desmiti uzņēmumu saglabājuši atļaujas, kaut stacijas nebija uzbūvētas. Lai noskaidrotu, kā tas varēja notikt, Ekonomikas ministrija decembrī izsludināja iepirkumu ekspertiem, kas izvērtētu ierēdņu rīcību. Konkursā pieteicās divi pretendenti. Uzvarēja advokātu birojs "BDO Law". Ministrija jau šonedēļ grasījās slēgt līgumu, taču tas nenotika, skaidro raidījums.

Darījumu atcēla pēc "Nekā personīga" izpētītā, ka advokātu birojs varētu nonākt interešu konfliktā. Šī biroja advokāti paši ir bijuši iesaistīti koģenerācijas biznesā un viņu biznesa partnera un darbinieka uzņēmumam ministrija pirms divām nedēļām ir atņēmusi atļauju.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens vēlas noskaidrot, cik likumīgi ir bijuši ierēdņu lēmumi, vai ir bijusi pietiekama atļaujas saņēmušo firmu uzraudzība. Lai atrastu neatkarīgu vērtētāju, decembrī izsludināja konkursu ar prognozējamo līgumcenu 75 tūkstoši eiro. Par konkursa komisijas vadītāju iecēla Ekonomikas ministrijas Juridiskā departamenta direktoru Kasparu Lori. Konkurss noslēdzās 19. februārī.

Konkursā pieteicās divi pretendenti. Ar zemāko cenu 42 tūkstošiem eiro uzvarēja advokātu birojs "BDO Law".

"Mēs bijām pārsteigti, ka esam tikai vieni no diviem, kas kvalificējās. Manuprāt, izaicinošs konkurss, kā daudzi citi izaicinoši konkursi, jo ar valsti strādāt nav viegli," skaidro Jāns Zelmenis, "BDO Law" vadošais advokāts.

Ekonomikas ministrija jau šonedēļ gatavojās līguma noslēgšanai. Tikmēr "Nekā personīga" izpētīja, ka "BDO" advokātiem šī nebūs pirmā saskare ar OIK jautājumiem.

SIA "EiroĀzijas investīciju aģentūra" šeit Alūksnē, Merķeļa ielā 20, bija solījusi uzbūvēt koģenerācijas staciju. Stacija nav uzbūvēta un šis ir viens no tiem gadījumiem, kad ekonomikas ministrija ir anulējusi atļauju.

Alūksnē, Merķeļa ielā 20, atrodas kokapstrādes firma "4 pluss serviss". Uzņēmuma līdzīpašnieks ir Askolds Zelmenis, Alūksnes domes deputāts. Viņš ir brālēns advokātam Jānim Zelmenim, kas gatavojās veikt auditu Ekonomikas ministrijā. Alūksnes domē skaidro, ka deputātam Zelmenim neesot bijusi būtiska loma projektā.
Uzņēmums "Eiro Āzijas investīciju aģentūra" tiesības pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros saņēma 2012. gada oktobrī. No 2014. gada līdz pat 2017. gadam tā centusies panākt, lai Alūksnes dome apsola iepirkt siltumu, taču dome neesot piekritusi. 2014. gadā Alūksnes pašvaldība par sešiem miljoniem atjaunojusi savu siltuma saimniecību, uzbūvēta moderna šķeldas katlumāja, tāpēc papildu jaudas neesot nepieciešamas.

"Šī aģentūra projektiņu saskaņoja 14.gadā, un tālāk arī viņiem nekādas darbības netika veiktas. Tā ka būvniecība netika uzsākta," skaidro Alūksnes būvvaldes vadītāja Sandra Smildziņa.
SIA "Eiro Āzijas investīciju aģentūra" ražošanu bija iecerējusi Alūksnē, bet tās juridiskā adrese ir Rīgā, Kaļķu ielā 3b. Šajā pašā adresē atrodas advokātu birojs "BDO Law". Uzņēmums "Eiro Āzijas investīciju aģentūra" dibināts 2006. gadā. 2010. gadā par tā īpašnieci kļūst advokāte Vita Liberte. Pēc tam īpašnieku loks paplašinās, un pastarpināti firmā ienāk arī advokāts Jānis Zelmenis. Tagad tā pieder uzņēmējam Jānim Timmam. Uzņēmuma valdes locekļa pienākumus viņš 2013. gada decembrī pārņēma no advokātes Vitas Libertes.

Timma nenoliedz, ka ir arī biznesa partneris un klients advokātiem Zelmenim un Libertei. "Lursoft" dati liecina, ka Timma, Liberte un Zelmenis joprojām ir līdzīpašnieki uzņēmumā Amenda Investments, kas arī reģistrēts tajā pašā birojā. Firmai "Eiro Āzijas investīciju aģentūra" izsniegto atļauju ražot subsidēto elektrību Ekonomikas ministrija anulēja februārī. Timma šo lēmumu nepārsūdzēšot.
Ceturtdien, kad "Nekā personīga" intervēja advokātu Zelmeni, viņš teica, ka šie fakti nav šķērslis viņam vērtēt Ekonomikas ministrijas ierēdņu lēmumus. Šobrīd ne viņam, ne citiem biroja darbiniekiem neesot tādu juridisku saistību, kas varētu radīt bažas par interešu konfliktu.

Ekonomikas ministrijā apgalvoja, ka viņiem nav bijis zināms, ka advokātu birojs saistīts ar uzņēmumu, kam anulēta atļauja. Iepirkumu komisija šādus faktus neesot varējusi pārbaudīt.
Ceturtdien pēcpusdienā notika advokātu un Ekonomikas ministrijas pārrunas. Tur apspriesta arī advokātu iesaiste OIK biznesā. Izlemts, ka BDO Law atteiksies no tiesībām vērtēt ierēdņus.

Advokātu biroja mājas lapā atrodama informācija, ka tas pārstāvējis Jāņa Timmas vadīto Latvijas Koģenerācijas elektrostaciju asociāciju Satversmes tiesas lietā par Subsidētās elektroenerģijas nodokļa atcelšanu un turpina to darīt Eiropas cilvēktiesību tiesas lietā, kur atbildētājs būs Latvijas valsts.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Arvils Ašeradens Ekonomikas ministrija
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form

Komentāri
komentēt kā anonīms lietotājs
Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem
Lasīt komentārus Lasīt komentārus