Starptautiskā šķīrējtiesa reģistrējusi 'Norvik bankas' pieteikumu pret Latviju
Foto: LETA

Vašingtonā bāzētā starptautiskā šķīrējtiesa - Starptautiskais investīciju strīdu izskatīšanas centrs (International centre for settlement of investment disputes, ICSID) 28. decembrī reģistrējis AS "Norvik bankas" un tās akcionāru pieteikumu pret Latviju. Attiecībā uz tālāko tiesvedības procesu lēmumi vēl nav pieņemti.

"Delfi" jau ziņoja, ka prasība tika iesniegta 12. decembrī. "Norvik banka" vēršanos šķīrējtiesā pamatoja ar apstākli, ka Latvijas iestādes pret banku īstenojušas "negodīgu, patvaļīgu, nepareizi motivētu un nepamatotu regulatīvo pieeju" un tas ir "pretēji Latvijas pienākumiem saskaņā ar starptautiskajām tiesībām".

"Šķīrējtiesas prasības iesniegšana ir notikusi pēc neveiksmīgajām sarunām starp Latvijas valdību un banku, kuru laikā no bankas puses tika piedāvāti vairāki risinājumi, lai panāktu savstarpēju vienošanos, un kas neprasītu finansiālus izdevumus. Banka un tās kontrolējošie akcionāri saglabā cerību panākt savstarpēji pieņemamu izlīguma vienošanos ar Latvijas valdību, bet uzsāka šķīrējtiesas procesu, lai aizsargātu un īstenotu savas likumiskās tiesības," teikts "Norvik bankas" decembrī publicētajā paziņojumā.

Detalizētāka informācija par strīdu ir konfidenciāla.

ICSID publicētā informācija liecina, ka banka vērsusies šķīrējtiesā, pamatojoties uz 1994. gadā parakstīto līgumu starp Latvijas valdību un Apvienotās Karalistes valdību par ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību. Prasības iesniedzēju pārstāv starptautisks juridiskais birojs "Quinn Emanuel Urquhart&Sullivan".

ICSID mājaslapā kā prasītāji norādīti "Norvik banka" un Lielbritānijas pavalstnieki Aglaja Guseļņikova, Aleksandrs Guseļņikovs, Grigorijs Guseļņikovs, Pjotrs Guseļņikovs, Jūlija Guseļņikova.

Valsts kanceleja ir informēta par lūgumu reģistrēt šķīrējtiesā pieteikumu (prasību) pret Latviju. Valsts kanceleja gatavojas aizstāvībai.

Pēc aktīvu apmēra "Norvik banka" ir astotā lielākā banka Latvijā, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas dati. Bankas aktīvu apjoms šogad trešā ceturkšņa beigās bija 888,65 miljoni eiro. Šogad trīs ceturkšņos banka strādāja ar 3,25 miljonu eiro peļņu.

Bankas akciju kontrolpaketes īpašnieks tieši un netieši ir Krievijas un Lielbritānijas pilsonis Grigorijs Guseļņikovs.

Jau pērnruden premjers Māris Kučinskis (ZZS) bija izveidojis darba grupu, lai atbilstoši Latvijas un Lielbritānijas valdību līgumam par ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību izvērtētu "Norvik bankas" lielākā akcionāra Guseļņikova vēstuli par iespējamo ārvalsts investīciju strīdu.

Tags

Norvik banka Valsts kanceleja

Comment Form