Taps Emīlam Dārziņam, Rainim un Aspazijai veltītas sudraba kolekcijas monētas
Foto: Publicitātes foto

Latvijas Banka šomēnes izsludinājusi konkursus par komponistam Emīlam Dārziņam un dzejniekiem Rainim un Aspazijai veltītu sudraba kolekcijas monētu veidošanu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šogad aprit 140 gadu kopš Dārziņa dzimšanas dienas 1875.gadā. Komponistam Dārziņam veltītās sudraba kolekcijas monētas maksimālā tirāža plānota 5000 eksemplāru. Kaltuves šīs monētas izgatavošanai var pieteikties līdz 24.februārim. Prognozētā līgumcena - 70 000 eiro, neskaitot pievienotās vērtības nodokli. Dārziņam veltītās kolekcijas monētas dizainu veidos Ilmārs Blumbergs.

Savukārt Rainim un Aspazijai veltītās sudraba kolekcijas monētas maksimālā tirāža plānota 7000 eksemplāru. Iecerēts, ka šī monēta būs apaļa un veidota no divām daļām. Konkursā par šīs monētas kalšanu var pieteikties līdz 3.martam. Rainim un Aspazijai veltītā monēta taps, svinot 150 gadus kopš abu dzejnieku dzimšanas 1865.gadā.

Latvijas Banka iepriekš informēja, ka šogad plānots laist klajā piecas līdz septiņas kolekcijas monētas. Visu šogad iecerēto monētu programmu Latvijas Banka nav publiskojusi.

Tomēr zināms, ka šogad pirmā kolekcijas monēta plānota martā un tā būs veltīta Latvijas ugunsdzēsības 150 gadiem. Šī monēta tiek kalta Nīderlandes kaltuvē "Koninklijke Nederlandse Munt", un tās plānotā maksimālā tirāža ir 10 000 eksemplāru.

Šogad plānota arī Rīgas pils 500 gadu jubilejai veltīta sudraba kolekcijas monēta. Šīs monētas plānotā tirāža ir līdz 7000 eksemplāru. Monēta plānota kvadrāta formā. Konkursā par šīs monētas kalšanu uzvarējis Šveices uzņēmums "Faude & Huguenin" SA.

Latvijas Banka plāno izdot arī bērniem veltītu kolekcijas monētu. Tās dizainu veidos Anita Naumova.

Šogad plānots laist apgrozībā arī inovatīvu kolekcijas monētu. Latvijas Banka bija izsludinājusi konkursu un mudināja iesniegt priekšlikumus sižeta, dizaina vai tehniskā izpildījuma ziņā inovatīvai monētai, ko paredzēts laist apgrozībā šogad decembrī. Šī konkursa rezultāti vēl nav paziņoti.

Pagājušajā gadā Latvijas Banka laida apgrozībā sešas kolekcijas monētas. Tās bija veltītas Ainažu jūrskolas jubilejai, Jāņa Jaunsudrabiņa "Baltajai grāmatai", Baltijas ceļa 25.gadskārtai, Vecajam Stenderam, Kurzemes barokam, tika izdota arī latviešu etnogrāfiskajām un folkloras tradīcijām veltīta "Gadskārtu monēta".

Eiro kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī, nevis visā eirozonā. Tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāk apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības, piemēram, pieci vai desmit eiro. Kolekcijas monētu krāsa, diametrs, svars, materiāls būtiski atšķiras no apgrozības monētu raksturlielumiem.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Aspazija Balta (AAS) Baltija Eiro (valūta) Ilmārs Blumbergs Kurzeme Latvijas Banka Nīderlande Rīgas pils Stende Šveice
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form