Foto: Shutterstock
Uzturlīdzekļus bērniem šobrīd Latvijā nemaksā ap 40 tūkstošiem vecāku, lai gan trešdaļai jeb 35% šo personu nav citu parādsaistību vai arī tās tiek pildītas laikus, liecina "Kredītinformācijas birojs" (KIB) dati, kas apkopoti sadarbībā ar Uzturlīdzekļu garantiju fondu (UGF).

Pēc KIB datiem apmēram 12 tūkstošiem UGF parādnieku nav nedz atvērtu līgumu kredītiestādēs, nedz arī kavētu rēķinu pie pakalpojumu sniedzējiem. Savukārt vēl pusotram tūkstotim ir saistības finanšu iestādēs, bet tās tiek pildītas savlaicīgi.

"Skaitļi liek nopietni aizdomāties, pašlaik 35% alimentu nemaksātāji maksā visus citus rēķinus, nekad nav bijuši saskarē ar parādu piedzinējiem, kā arī veiksmīgi kārto kredītus un citus maksājumus, izņemot saistības pret saviem bērniem," secina KIB valdes loceklis Intars Miķelsons.

Analizējot otru daļu jeb atlikušos 65% uzturlīdzekļu nemaksātāju, 26% (ap 10 tūkstošiem) ir gan kavētas kredītsaistības, gan kavēti dažādi rēķini, 24% (ap 9 tūkstošiem) ir kavēti tikai rēķini pakalpojumu sniedzējiem, bet 15% (ap 6 tūkstoši) maksā komunālo un citu pakalpojumu sniedzēju rēķinus, esot parādā tikai kredītdevējiem.

"No šiem datiem var izdarīt divus būtiskus secinājumus: katrs ceturtais UGF parādnieks uzturlīdzekļus bērniem ir "nolicis" sava prioritāšu saraksta pēdējā vietā, un mazāk nekā puse ir tādi, kas nespēj pildīt saistības pret bērniem, jo ir uzņēmušies pārmērīgas kredītsaistības. Šis pēdējais secinājums kalpo arī kā papildu atgādinājums un norāde kredītdevējiem, kādēļ tomēr ir svarīgi ieskatīties arī UGF datos, izvērtējot privātpersonas maksātspēju," uzsver Miķelsons.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!