'Twitter' izplatās attēls ar banknotēm, uz kurām rakstītas rupjības, LB var atteikties tās mainīt
Foto: LETA

Vietnē "Twitter" šonedēļ ievērību izpelnījies ieraksts, kurā redzamas fotogrāfijas ar piecu un desmit eiro banknotēm, uz kuram ar pildspalvu krievu valodā uzrakstītas rupjības.

Latvijas Bankas (LB) pārstāvji, komentējot šo ierakstu, tviterī brīdinājuši, ka apzināti bojātu naudu nemaina, tomēr sarunā ar "Delfi Bizness" skaidro, ka katrs gadījums tiek izvērtēts individuāli.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pagaidām LB nav vēl vērsies neviens iedzīvotājs, kurš vēlētos samainīt šādu eiro banknoti, "Delfi Bizness" pastāstīja centrālās bankas Naudas tehnoloģiju daļas vadītājs Aleksandrs Antiņš. Ja šāda banknote tomēr nonākusi pie kāda iedzīvotāja, LB aicina vērsties pie viņiem ar lūgumu to samainīt, tomēr pastāv arī iespēja saņemt atteikumu.


Antiņš skaidro, ka katru šādu gadījumu individuāli LB skatīs atsevišķa komisija, izvērtējot apstākļus, kādos banknote iegūta un citus aspektus. Ir pietiekoši liela iespēja, ka LB šādu banknoti var arī atteikties mainīt.

"Naudas zīmju iesniegšanas, pieņemšanas, identificēšanas un aizstāšanas Latvijas Bankā noteikumi" paredz gadījumus, kad banknotes maiņu var atteikt. Cita starpā noteikumi paredz, ka banknotes maiņu var atteikt, ja uz tās ir izdarīti necenzēti, politiski motivēti, pretvalstiski, radikāli vai personas godu un cieņu aizskaroši uzraksti, bet pierādījumi par bojājumu rašanos, kas apstiprina to nejaušu (negadījuma) raksturu, nav iesniegti.

Apzināta naudas banknošu bojāšana Latvijā novērota arī iepriekš, atklāj Antiņš. Piemēram, sākoties Krievijas iebrukumam Ukrainā, LB vērsušies iedzīvotāji, kuru lietošanā bija nokļuvušas banknotes, uz kurām bija karu atbalstoši uzraksti.

Tāpat Antiņš atgādināja, ka pirms 10 gadiem prokrieviskais aktīvists Vladimirs Lindermans bija aicinājis savus piekritējus uz Latvijas latu banknotēm spiest viņa toreizējās partijas "Par dzimto valodu" zīmogu, lai priekšvēlēšanu laikā reklamētu savu partiju.

Vienlaikus viņš uzsver, ka arī pasaulē iedzīvotāji savus politiskos uzskatus reizi pa reizei pauž uz naudas banknotēm.

Būtiskākais bojātas naudas iemesls, ko novērojusi LB, ir tradicionāls – neuzmanīga un neapdomīga rīcība ar naudu, nepareiza tās glabāšana, bērni, dzīvnieki, uguns. Tās ir sadzīviskas situācijas – netīšām saplēstas banknotes, aizmirstas naudas zīmes apģērbā, ko mazgā veļas mašīnā u.tml.

Bojāti un nolietoti eiro tiek aizstāti ar jaunām banknotēm ne tikai tad, kad iedzīvotāji tās atnes uz LB kasēm, bet pamatā - apstrādājot inkasācijas uzņēmumu un komercbanku atvesto skaidro naudu. Skaidrās naudas nolietotības pakāpes un īstuma pārbaudi LB nodrošina automātiskās naudas apstrādes sistēmas, ar kurām 2021. gadā tika apstrādāti 122.2 milj. banknošu. 8.4% (10.3 milj.) no apstrādātajām banknotēm tika atzītas par apgrozībai nederīgām un iznīcinātas.

Lūdzu, novērtē nupat lasīto rakstu!
Neesmu apmierināts/-a Esmu ļoti apmierināts/-a

Raksti, kas tevi varētu interesēt:

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form