Ukrainas centrālā banka brīdina par naudas atmazgāšanas riskiem 'Reģionālajā investīciju bankā'
Foto: Publicitātes attēli

Ukrainas centrālā banka izplatījusi rekomendācijas ievērot piesardzību darījumos ar bankas "Pivdennij" meitasuzņēmumu Latvijā "Reģionālā investīciju banka" (RIB), norādot, ka pastāv riski, ka šajā bankā notiek nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācija, vēsta žurnāla "Forbes" Ukrainas izdevums.

"Forbes" rīcībā esošā informācija liecina, ka vienas no Ukrainā lielākajām bankām meitasbanka Latvijā pieļauj naudas atmazgāšanas darījumus, tādēļ Ukrainas Nacionālā banka ir iekļāvusi RIB starp "bīstamajām bankām", kuru sarakstā ir tādas bankās kā "Meinl", "Winter" un citas.

Izdevums norāda, ka lielākā daļa banku, kas iekļautas Ukrainas centrālās bankas bīstamo banku sarakstā, ir nelielas bankas, kam ir specifisks klientu loks, kā arī Baltijas valstu bankas, bet RIB ietilpst banku grupā, kur naudu glabā miljoniem Ukrainas iedzīvotāju.

Ukrainas Nacionālās bankas Finanšu monitoringa nodaļas augustā sagatavotā vēstulē, kas nonākusi "Forbes" redakcijas rīcībā un kurā uzskaitītas Eiropas bankas, "kuru darbība saistīta ar riskantu finanšu operāciju veikšanu", RIB ierindota pirmajā vietā.

"Forbes" Ukrainas centrālajā bankā noskaidroja, ka saraksts izveidots, analizējot Ukrainas banku klientu finanšu operācijas ar ārvalstu banku starpniecību, "kas liecina par palielinātu risku, ka šīs bankas tiek izmantotas noziedzīgā ceļā gūtu ienākumu legalizācijai (naudas atmazgāšanai).

Izvērtējuma procesam pietuvināti avoti "Forbes" atklāja, ka saraksts veidots, ņemot vērā dažādus kritērijus, tostarp informāciju par nerezidentu darījumu īpatsvaru. Tiek pieļauts, ka caur RIB tika veikti daudzi "Pivdennij" klientu pārskaitījumi.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Pēters Putniņš sacīja, ka Latvijas finanšu tirgus uzraugam ar Ukrainas pusi nav bijušas nekādas sarunas par šāda veida dokumentu un Latvijas banku uzraugs nekādu oficiālu dokumentu no Ukrainas centrālās bankas nav saņēmis. Ja nopludinātais dokuments ir īsts, tad tas ir vēl viens apliecinājums, ka bankām ikdienā ir jādomā par savu reputāciju, rezumēja Putniņš.

"Pivdennij", atbildot uz "Forbes" lūgumu komentēt situāciju, uzsvēra, ka "Ukrainas Nacionālās bankas vēstulē runa ir par paaugstinātu risku, nevis par konkrētiem faktiem naudas atmazgāšanas novēršanas pārkāpumos".

"Mūsuprāt, "Reģionālās investīciju bankas" iekļaušana šajā sarakstā visupirms saistāma ar būtisku operāciju apjomu. Tas saistāms ar bankas aktīvo darbību Ukrainas tirgū, kur RIB ir trīs oficiālas pārstāvniecības. RIB ir "Pivdennij" meitasbanka (..) un apkalpo lielu skaitu eksporta-importa līgumu," informēja Ukrainas bankas preses dienestā.

Lai gan vēstule nekādas konkrētas sekas banku darbībā nerada, tā nozīmē, ka bankām ir īpaša uzmanība jāpievērš klientu darījumu apkalpošanā, lai novērstu naudas atmazgāšanas riskus. Tomēr baņķieri atzīst, ka centrālās bankas vēstule ir kā rekomendācija izvairīties no sadarbības ar sarakstā iekļautajām bankām, jo tas var graut bankas reputāciju un tēlu, kā arī rada līdzekļu zaudēšanas riskus.

Pēc "Forbes" rīcībā esošās informācijas, "Reģionālās investīciju bankas" kontos glabājās Ukrainas banku līdzekļi apmēram 200 miljonu grivnu (7,3 miljonu eiro) apmērā. Tomēr, visticamāk, šie līdzekļi pieder tikai bankai "Pivdennij".

Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) informācija liecina, ka vairāk nekā 50% RIB pastarpināti pieder Ukrainas uzņēmējam Jurijam Rodinam, 30-50% kontrolē Latvijas uzņēmums "SKY Investment Holding", bet 10-20% - banka "Pivdennij".

Savukārt, pēc Ukrainas Nacionālās bankas datiem, 38% "Pivdennij" akciju pieder Rodinam, 23% - Markam Bekeram, 13% - Allai Baņecjancai, bet atlikušās akcijas - 31 mazākuma akcionāram.

2014. gadā FKTK "Reģionālajai investīciju bankai" noteica 70 tūkstošu eiro sodu par nepilnībām nerezidentu klientu darījumu izpētē un uzraudzībā.

Problēmas ar darījumu caurskatāmību bijušas arī citas Ukrainas bankas "PrivatBank" meitasuzņēmumam Latvijā, kā arī sodi piemēroti vairākām citām bankām.

Juridiskā biroja "Amond&Smith" partneris Deniss Kuzņecovs "Forbes" uzsvēra, ka sodi nav piemēroti par Baltijas valstu banku dalību naudas atmazgāšanā, bet gan par nepietiekamu naudas plūsmas analīzi un izvērtējumu.

Ukrainas Nacionālās bankas "bīstamo banku" sarakstā "PrivatBank" nav iekļauta.

Tags

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK)

Comment Form