2019. gada janvārī rūpniecības produkcijas apjoms samazinājies par 1,8%
Foto: DELFI

2019. gada janvārī, salīdzinot ar 2018. gada janvāri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 1,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. To ietekmēja ražošanas apjoma kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē par 15,3%, samazinoties hidroelektrostacijās saražotās elektroenerģijas apjomam. Savukārt produkcijas apjoma pieaugums bija apstrādes rūpniecībā – par 3,6% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 8,4%.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Salīdzinot ar 2018. gada janvāri, lielākais apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma pieaugums bija iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā – par 30,1%, elektrisko iekārtu ražošanā – par 23,7%, poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā – par 11,2%, kā arī automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā – par 10,2%. Ražošanas apjoma kāpumu uzrādīja arī divas no trim pēc īpatsvara lielākās nozares: koksnes un koka izstrādājumu ražošana un gatavo metālizstrādājumu ražošana, izņemot mašīnas un iekārtas (pieaugums attiecīgi par 9,3% un 3,1%).

Ražošanas apjoms samazinājās apģērbu ražošanā – par 19,8 %, dzērienu ražošanā – par 10,8%, mēbeļu ražošanā – par 10,2%, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 8,7%, papīra un papīra izstrādājumu ražošanā – par 7,7%. Pēc īpatsvara otrajā lielākajā apstrādes rūpniecības nozarē – pārtikas produktu ražošanā – saražotās produkcijas apjoms samazinājās par 0,5 %.
2019. gada janvārī, salīdzinot ar 2018. gada decembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 3,7%. Tai skaitā apstrādes rūpniecībā – par 1,2%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 3,1%, un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 8,8%.

2019. gada janvārī, salīdzinot ar 2018. gada janvāri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 10,9%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 10,1%, eksportā – par 11,3% (tai skaitā eirozonā – par 11,5 %, ārpus eirozonas – par 11,2%).

2019. gada janvārī, salīdzinot ar 2018. gada decembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem pieauga par 2,6%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 2,8%, eksportā – par 2,4% (tai skaitā eirozonā – par 6,2%, bet kritums ārpus eirozonas – par 0,5%).

Rūpniecības produkcijas apjoma indekss (RPI) raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu. RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ieguves rūpniecība Apstrādes rūpniecība Centrālās statistikas pārvalde
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form