Biznesa ideja: ziepju burbuļi var izmainīt pasauli
Foto: Aleksandrs Tolopilo/Publicitātes

"Es nekad nevarētu tik strauji attīstīt savu uzņēmumu, ja uzsāktu darbību Rīgā," atzīst burbuļu māksliniece un uzņēmuma "Burbuļu spēles" dibinātāja Alīse Potaša, kura par dzīves un biznesa vietu izvēlējusies Latgali.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirmais produkts, ko uzņēmums izstrādājis, ir burbuļu pūšanas rīki, kas vienlaikus ļauj apgūt gan elpošanas un pūšanas prasmes, gan alfabēta burtus.

Šobrīd produkts tiek pārdots Latvijas tirgū, bet eksports ir nākamais solis – 2022.gada plānā.

Dāvāt prieku

"Ideja par uzņēmumu "Burbuļu spēles" tika lolota ilgus gadus – piecus noteikti. Mēs ar vīru esam burbuļu mākslinieki un daudz strādājām ar bērniem, uzstājāmies dažādos pasākumos. Es ievēroju, ka 95% no dalībniekiem – vai tie būtu bērni, vai pieaugušie – burbuļi dāvā prieku, pozitīvas emocijas. Veidojot burbuļus pasākumos, kuros bija bērniņi ar īpašām vajadzībām, novēroju, ka arī uz viņiem burbuļi atstāj tikai pozitīvu iespaidu, īpaši tad, ja viņiem ļauj pašiem veidot un pūst burbuļus," par biznesa idejas pirmsākumiem stāsta uzņēmēja.

"Tad es sapratu, ka vēlos atrast veidu, kā ar ziepju burbuļu palīdzību uzlabot bērnu dzīvi, iepazinos ar logopēdu un noskaidroju, ka logopēdijā bieži izmanto elpošanas un pūšanas vingrinājumus. Pakāpeniski radās ideja izstrādāt attīstošu rotaļlietu bērnu runas prasmju pilnveidošanai," viņa turpina.

Alīse Potaša aizgājusi no labi apmaksāta darba un kopā ar ģimeni no Rīgas pārcēlusies uz dzīvi Rēzeknē, kur sāka mērķtiecīgu darbu idejas īstenošanas virzienā.

"Uzrakstīju biznesa plānu un saņēmu Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) dotāciju komercdarbības uzsākšanai. Ieguvu titulu "Pārmaiņu līderis 2020" sociālo biznesa ideju konkursā, kuru rīkoja organizācija "Reach for change". Iestājos Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Rēzeknes biznesa inkubatora pirmsinkubācijas programmā un, to pabeidzot, tiku uzņemta arī LIAA Rēzeknes biznesa inkubatorā. 2020.gada vasarā tika dibināts uzņēmums "Burbuļu spēles". Iestājos Latvijas sociālās uzņēmējdarbības asociācijā," biznesa uzsākšanas ceļu iezīmē uzņēmēja.

Viņai ir augstākā izglītība uzņēmējdarbībā un paralēli burbuļu mākslinieka arodam pirms sava biznesa uzsākšanas gūta liela darba pieredze ražošanas uzņēmumā. Alīse Potaša arī līdzdarbojusies dažādos izglītojošos semināros, kā arī darbojusies ERAF projektu administrēšanā. Tas viss tagad noder sava uzņēmuma attīstīšanā.

Burbuļu pūšanas rīki tapuši, cieši sadarbojoties ar ekspertiem. Produktu izstrādē uzņēmums sadarbojas ar izveidoto konsultatīvo padomi, kuras sastāvā ir logopēde Kristīne Preija un lasītprasmes speciālists Latvijas Universitātes vadošā pētniece Solvita Umbraško.

Burbuļu rīki testēti praktiskās logopēda nodarbībās, kur secināts, ka bērniem ir pieaudzis lūpu kustīgums, nostiprinājusies prasme kontrolēt elpu, mazinājusies hiperaktivitāte un palielinājusies spēja koncentrēties veicamajam uzdevumam.

Alīse Potaša vēlas vērst vecāku uzmanību elpošanas un pūšanas vingrinājumu nozīmei bērnu attīstībā, kā arī mudina laicīgi vērsties pie speciālista pēc palīdzības un negaidīt, ka runas traucējumi izzudīs paši no sevis. "Logopēdam nav "brīnumtabletītes", ar kuras palīdzību izārstēt bērnu, bieži vien ir nepieciešams laikietilpīgs korekcijas darbs gan pie speciālista, gan mājās, darbojoties ar bērnu," viņa akcentē.

"Burbuļu spēles" ir topošais sociālais uzņēmums, reģistrācija šobrīd ir procesā. "Cilvēkam ir iespēja ar savu darbu un zināšanām uzlabot citu cilvēku dzīves kvalitāti. Šī apziņa man ir ārkārtīgi svarīga," uzsver Alīse Potaša. "Esmu empāts, man ir svarīgi dalīties ar visu labo, man ir svarīga iespēja palīdzēt. Mēs ticam, ka ziepju burbuļi var izmainīt pasauli, padarīt to labāku!" viņa stāsta.

Attīstības gads

Pagājušo gadu uzņēmēja dēvē par attīstības gadu – veikta pirmo prototipu izveide un testēšana, labošana un atkal testēšana, gada beigās izveidots strādājošs produkts. Šobrīd uzņēmuma "Burbuļu spēles" izstrādātais risinājums tiek izmantots septiņās pirmsskolas izglītības iestādēs un palīdz uzlabot runas prasmes vairāk nekā 100 bērniem.

Burbuļu spēles var izmantot pedagogi, terapeiti, ergoterapeiti, logopēdi un mazuļu vecāki. "Mūsu mērķa klients ir pirmsskolas vecuma bērni no 3-7 gadiem, kas apmeklē pirmsskolas izglītības iestādes Latvijā. Esam uzsākuši sadarbību ar izglītības iestādēm Rīgā, Koknesē, Tukumā un Ozolniekos. Mūsu sociālais mērķis šogad ir palīdzēt uzlabot runas artikulācijas prasmes 600 bērniem," stāsta Alīse Potaša.

Šis gads sākts ar jaunu krievu valodas alfabēta "Burtiņburbuļu" komplektu. Šogad plānots paplašināt sadarbību ar pirmsskolas izglītības iestādēm un logopēdu praksēm. "Mūsu mērķis šogad ir sadarbība ar vismaz 60 bērnudārziem," teic uzņēmēja. Plānots turpināt strādāt pie jaunu burbuļu spēļu izveides, kā arī izstrādāt videi draudzīgu burbuļu šķidruma recepti.

Burbuļu rīkus un burbuļu šķidrumu ražo pats uzņēmums "Burbuļu spēles". Pateicoties NVA dotācijai komercdarbības uzsākšanai, nopirkta lāzergriešanas iekārta un izveidotas nelielas ražošanas telpas Rēzeknes novadā.

Nepadoties un neapstāties

"Dibināt jaunu uzņēmumu un virzīt pilnīgi jaunu produktu tirgū nekad nav viegli, bet šobrīd tas ir vēl sarežģītāk, jo nevienam nav skaidrības par "rītdienu". Es daudz mācos, tagad ir lieliska iespēja mācīties attālināti, tas ļauj ekonomēt laiku un iegūt vērtīgas zināšanas," par Covid-19 laika izaicinājumiem un iespējām stāsta jaunā uzņēmēja.

Valsts atbalsta pasākumus Alīse Potaša nav izmantojusi, jo neatbilstot izvirzītajiem kritērijiem, bet atzīst, ka uzņēmējdarbības plānus šī krīze tomēr ietekmējusi ļoti būtiski: "Sākotnēji bija plānots, lai nodrošinātu naudas plūsmu, paralēli produktu izstrādei piedāvāt izklaides pakalpojumus svētkos, burbuļu darbnīcas un lielo burbuļu teātri pirmsskolas izglītības iestādēs, taču to nevaram ārkārtas stāvokļa dēļ. Tāpat elpošanas un pūšanas vingrinājumu veikšana nodarbībās šobrīd ir strikti samazināta, jo pastāv liels inficēšanās risks. Svarīgi būtu veikt šos vingrinājumus vismaz mājas apstākļos, jo koriģējošās nodarbības nevajadzētu pārtraukt. Plānojam piedāvāt bērnu vecākiem burbuļu pūšanas rīku "mazos" komplektus mājas nodarbībām."

Viņa atzīst, ka "pašlaik lielākais izaicinājums ir nepadoties, neapstāties, turpināt attīstīt produktus un censties visiem spēkiem izdzīvot".

Patlaban SIA "Burbuļu Spēles" ir nodarbināts viens cilvēks, līdz gada beigām plānots nodarbināt vēl vienu darbinieku. Alīse Potaša atzīst, ka izaicinājums ir izveidot uzņēmumu, izmantojot pieejamos finanšu instrumentus un grantus, piedaloties dažādos projektu konkursos. Līdz šim ieguldīti 10 000 eiro, kuru avots ir NVA komercdarbības uzsākšanas dotācija un pašu līdzekļi.

Ideālā vieta – Latgalē

Jautāta, kādēļ kā darbības vietu izvēlējusies Rēzekni, Latgali, uzņēmēja atbild: "Ar vīru vienmēr esam vēlējušies dzīvot klusākā, mierīgākā vidē. Ilgi meklējām savu ideālo dzīves vietu, līdz atradām to Latgalē. Tas, protams, bija liels un "traks" solis, visu pamest un doties dzīvot svešā vietā, tālu prom no radiem un draugiem, bet trakajiem jau pieder pasaule! Esam ceļā uz savu sapņu māju."

"Latgales lielākā vērtība ir cilvēki, atvērti, čakli, uzņēmīgi un pozitīvi, kas vienmēr palīdzēs ar padomu vai risinājumu. Šeit ir pieejami visi nepieciešamie resursi uzņēmējdarbības attīstībai, arī pašvaldības ir uz sadarbību vērstas. Nāc tik un dari! Katrā ziņā es nekad nevarētu tik strauji attīstīt savu uzņēmumu, ja uzsāktu darbību Rīgā," stāsta uzņēmēja.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

ERAF Latgale Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra Latvijas Universitāte Nodarbinātības valsts aģentūra Rēzekne
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form