Briežu hroniskās novājēšanas slimība ir nopietns drauds medību nozarei, lēš PVD
Foto: Shutterstock

Briežu hroniskās novājēšanas slimība ir nopietns drauds, kas var būtiski negatīvi ietekmēt medību nozari Latvijā, trešdien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sēdē sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Šī slimība ir ļoti līdzīga tā saucamajai govju trakumsērgai. Nav izslēgts, ka tā ir saistīta ar dažādām saslimšanām cilvēkiem, tāpēc tas ir tāds nopietns drauds, kas varētu būtiski ietekmēt arī medību nozari. Ja nu gadījumā katrs nomedītais briedis turpmāk būs jāpārbauda uz šo slimību, tas izmaksās pietiekami dārgi," sacīja Balodis .

Viņš piebilda, ka pirms dažām nedēļām pienākušās ziņas, ka Somijā kādam mirušam alnim Kainū provincē, netālu no Krievijas robežas konstatēts pirmais briežu hroniskās novājēšanas slimības gadījums nozīmē, ka slimība tuvojas Latvijai. To, cik plašā Eiropas teritorijā slimība ir izplatījusies, būs iespējams uzzināt šogad, jo visā Eiropas Savienības (ES) teritorijā, tajā skaitā arī Latvijā, tiks veikts monitorings.

PVD ģenerāldirektors piebilda, ka PVD šogad plāno laboratoriskai izmeklēšanai nosūtīt 1000 nomedītu savvaļas aļņu, staltbriežu un stirnu paraugus, kā arī 250 paraugus briežu dārzos.

Somijā kādam mirušam alnim Kainū provincē, netālu no Krievijas robežas šogad konstatēts pirmais briežu hroniskās novājēšanas slimības gadījums, un PVD arī medniekus visā Latvijā aicina ievērot biodrošības pasākumus.

Briežu hroniskās novājēšanas slimība ir lēni progresējoša, hroniska centrālās nervu sistēmas slimība briežu dzimtas dzīvniekiem. Slimība attīstās lēni - dzīvnieks novājē, mainās tā uzvedība - novērojami kustību traucējumi, organisma vispārējā veselības stāvokļa pasliktināšanās, siekalošanās un zobu griešana. Rezultātā dzīvnieks iet bojā. Hroniskā novājēšanas slimība briežu dzimtas dzīvniekiem ietilpst transmisīvās sūkļveida encefalopātijas (TSE) slimību grupā, kurā ietilpst arī govju sūkļveida encefalopātija liellopiem, skrepi aitām un kazām, ūdeļu transmisīvā enecefalopātija kažokzvēriem un kreicfelda-Jakoba slimības paveids cilvēkiem.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropas Savienība LOSP Slimība Zemkopības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form