Būs pieejams jauns finanšu instruments Latvijas virzībai uz klimatneitralitāti
Foto: Shutterstock

Šonedēļ Ministru kabinetā tiks skatīts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojums "Par Modernizācijas fonda ieviešanu", kas ir jauns finanšu instruments, lai atbalstītu investīcijas Latvijas virzībā uz klimata politikas mērķu sasniegšanu, informē VARAM.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ziņojumā kā potenciālie investīciju virzieni noteikti enerģētikas sistēmu modernizēšana, energoefektivitātes palielināšana un taisnīgas pārejas veicināšana. Līdz 2021.gada 1.jūlijam nepieciešams izstrādāt Modernizācijas fonda daudzgadu darbības programmas noteikumus, ņemot vērā Latvijas Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā 2021.-2030. gadam noteiktos pasākumus.

Kā skaidro ministrijā, Modernizācijas fonds ir jauns finansēšanas mehānisms ar mērķi atbalstīt oglekļa mazietilpīgus ieguldījumus, atbalstot valstu virzību uz klimatneitralitāti. Modernizācijas fonda finansējums ir pieejams tajās ES dalībvalstīs, kur iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju tirgus cenās 2013. gadā nesasniedza 60 % no ES vidējā rādītāja, līdz ar to Modernizācijas fonda līdzekļi būs pieejami desmit ES dalībvalstīm – Bulgārijai, Rumānijai, Čehijai, Igaunijai, Horvātijai, Latvijai, Lietuvai, Ungārijai, Polijai un Slovākijai.

Latvijai "iezīmētais" Modernizācijas fonda finansējums visā periodā kopā sasniegs 100-120 milj. eiro (finansējuma apjoms ir atkarīgs no emisijas kvotu cenas). Finansējums nebūs pieejams uzreiz, jo emisijas kvotu monetizācija notiek pakāpeniski, katru gadu izsolot vienādus apmērus.

Par Modernizācijas fonda pārvaldošo iestādi nacionālā mērogā tiks noteikta VARAM, kas kopā ar Ekonomikas ministriju izstrādās Modernizācijas fonda daudzgadu programmas darbības noteikumus, t.sk. noteiks prasības pretendentiem un par finansējuma apsaimniekošanu (investēšanas funkciju) atbildīgo iestādi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ilgtspējība Bulgārija Čehija Horvātija Igaunija Lietuva Polija Rumānija Slovākija Ungārija VARAM
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form