Būtiski pieauguši importa apjomi: iedzīvotāji steidz atgūt nokavēto
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Ārējā tirdzniecība šopavasar "jūtas" ievērojami labāk nekā pērn. Pērn gan iedzīvotāji, gan uzņēmumi atlika pirkumus un investīcijas, savukārt šobrīd, kad daudzviet ierobežojumi tiek mīkstināti, sabiedrība steidz atgūt vismaz daļu no iekavētā, vērtē ekonomisti. Līdz ar to 2021. gada aprīlī Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums veidoja 2,72 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 39,6% vairāk nekā pirms gada, tai skaitā preču eksporta vērtība pieauga par 33%, bet importa vērtība par 45,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati. Aprīlī Latvija eksportēja preces 1,25 miljardu eiro apmērā, bet importēja par 1,47 miljardiem eiro.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Savukārt, salīdzinot ar 2019. gada aprīli, preču eksports pieauga par 16%, kas nozīmē, ka šā gada pieaugums ir daļēji skaidrojams ar bāzes efektu. Preču importa apjomi aprīlī gada griezumā pieauga īpaši strauji – par 45,7%," atzīmē Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs.

"Pēdējā gada laikā gan iedzīvotāji, gan uzņēmumi visā pasaulē dažādu iemeslu dēļ atlika pirkumus un investīcijas. Savukārt šobrīd, kad daudzviet ierobežojumi tiek mīkstināti, sabiedrības steidz atgūt vismaz daļu no iekavētā. Pieprasījums aug straujāk par piedāvājumu, tāpēc arī pieprasījuma atplaukšanu pavada cenu kāpums. Ar katru šī gada mēnesi tās aug arvien augstāk. Ražotāju cenas eksportētajai produkcijai martā auga par 5,5%, bet aprīlī jau par 7,1% gads pret gadu, sasniedzot jaunu līmeņa rekordu. Importa cenas martā pakāpās par 3% un aprīļa dati, visticamāk, rādīs straujāku kāpumu. Šādas tendences turpināsies vēl vismaz vasaras mēnešos. Cenu spiediens norims, kad pieprasījuma bums atslābs un piedāvājums būs uzaudzējis lielākus muskuļus – lielāku ražošanas un transportēšanas jaudu un to noslodžu izskatā," teic "Swedbank" vecākā ekonomiste Agnese Buceniece.

"Preču eksportam ekonomikas sildīšanā turpmākajos mēnešos dosies palīgā pakalpojumu eksports. Taču gads kopumā šajā jomā joprojām būs tālu no normāla. Tūrisma eksportā gada pirmā puse ir pandēmijas ēras zemākais punkts, arī atkopšanās turpmākajos mēnešos būs pakāpeniska. Ja izdosies sasniegt pērnā gada ienākumu apjomu, tas jau būs ļoti labi. Tranzītā ir cerības uz daļēju atgūšanos, ko sniedz ogļu cenas kāpums, taču aprīlis ostās bija līdz šim sliktākais mēnesis. Par laimi, citos pakalpojumos situācija cerīga, jo īpaši iepriecina biznesa ārpakalpojumi jeb citi saimnieciskās darbības pakalpojumi, kuru sniegtie ienākumi 1. ceturksnī gada griezumā auga par 16%," vērtē bankas "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Luminor Ārējā tirdzniecība Centrālās statistikas pārvalde Ekonomikas ministrija Eksports Imports Ražotāju cenas Swedbank
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form