Foto: LETA

Saeimas deputāti ceturtdien no sēdes darba kārtības izslēdza Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas virzītos grozījumus Enerģētikas likumā, kas paredz atlikt daļas gāzes tirgus liberalizācijas prasību ieviešanu.

Likumprojektu izslēdza no sēdes darba kārtības pēc deputātu Dzintara Zaķa ( V), Jāņa Upenieka, Eināra Cilinska (VL-TB/LNNK), Vjačeslava Dombrovska (RP) un Arvila Ašeradena ( V) ierosinājuma. Vienlaikus deputāti lūdza šo likumprojektu iekļaut 6.jūnija Saeimas sēdes darba kārtībā.

Iepriekš, izslēdzot šo jautājumu no parlamenta sēdes darba kārtības, deputāti aicināja to iekļaut ceturtdienas plenārsēdes darba kārtībā.

Jau vēstīts, ka Latvija 2014.gada aprīlī paredzējusi liberalizēt gāzes tirgu, liekot nodalīt gāzes transportēšanas un uzglabāšanas funkcijas no gāzes piegādes un tirdzniecības, kā arī garantēt pieeju tīkliem jauniem gāzes tirgus dalībniekiem. Tomēr "Latvijas gāze" (LG) aicinājusi to atlikt.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija februāra beigās nolēma virzīt izskatīšanai grozījumus Enerģētikas likumā, kuru būtība ir atlikt gāzes tirgus liberalizāciju jeb tā sauktās trešās paketes ieviešanu līdz brīdim, kamēr netiks panākti efektīvi starpsavienojumi ar trešajām valstīm, izņemot Igauniju, Lietuvu un Somiju.

Valdība slēgtā sēdē marta vidū uzklausīja Ekonomikas ministrijas (EM) informāciju par pašreizējo situāciju gāzes tirgus liberalizācijas lietā. Pēc vairāku stundu debatēm tika nolemts padziļināti analizēt trīs iespējamos tirgus liberalizācijas modeļus.

"Pamata secinājumi ir tādi, ka Latvijai ir jāiet uz gāzes tirgus atvēršanu, šobrīd ir vairākas Eiropas Savienības (ES) prasības, kas jāievieš īsākā laika periodā, un ir prasības, kas saistās ar pašreizējo Latvijas gāzes izolācijas izbeigšanu, kas būtu risināms ilgākā laika posmā," toreiz pastāstīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

"Latvijas gāzes" valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis vēstulē Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim ( V) paudis sašutumu, ka EM sagatavoto informatīvo ziņojumu pirms valdības sēdes nav nodevusi "Latvijas gāzei" izskatīšanai, lai gan gāzes tirgus Latvijā attiecās tikai uz šo vienu kompāniju. Nepārdomātu informatīvo ziņojumu pieņemšana varot novest arī pie tarifu paaugstināšanās, vēstulē raksta Dāvis.

Viens no ES energodirektīvas virzieniem ir dalībvalstu gāzes apgādes tirgu liberalizācija, samazinot gāzes monopolistu lomu un ļaujot patērētājam izvēlēties sev izdevīgāko dabasgāzes piegādātāju. Būtisks direktīvas ieviešanas instruments ir gāzes apgādes tīklu nodalīšana no piegādes kompāniju struktūras. Latvija gāzes tirgus liberalizāciju ir atlikusi līdz 2014.gadam, taču līdz 2017.gadam ir spēkā 1997.gadā slēgtais LG privatizācijas līgums, kurā LG noteiktas ekskluzīvas tiesības uz gāzes pirkšanu, gāzes pārvadi, uzglabāšanu, sadali un pārdošanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!