Foto: DELFI

Latvijai sarunās par Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžetu svarīgi ir panākt lauksaimnieku tiešmaksājumu izlīdzināšanu jau no 2014.gada, šādu viedokli paudis Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.

Komentējot Eiropas Parlamenta (EP) Lauksaimniecības komitejas priekšlikumu Latvijas zemniekiem tiešmaksājumus palielināt līdz 172 eiro par hektāru 2017.gadā, kas ir aptuveni 65% no Eiropas vidējā tiešmaksājumu līmeņa, premjers norādīja, ka tiešmaksājumu izlīdzināšana jāpanāk jau no 2014.gada.

Viņš atgādināja, ka pēdējais ES padomes piedāvājums Latvijai ir tiešmaksājumu apmērs 196 eiro (138 lati) par hektāru 2020.gadā.  

"Mūsu nostāja ir tāda, ka ir svarīgi ne tikai tas, kas notiks 2020.gadā vai 2017.gadā, bet, kas notiks  jau 2014.gadā. Līdz ar to, ir svarīgi, lai lauksaimniecības tiešmaksājumu izlīdzināšana notiktu jau ar 2014.gadu un finansējuma apjoms pieaugtu līdz Rumānijas maksājumu līmenim. Tā ir nostāja, ko argumentējam," teica Dombrovskis.

Uz jautājumu, kāda ir iespēja to gaidāmajās sarunās par ES daudzgadu budžetu panākt, Dombrovskis atzina, ka pie tā pašreiz tiek strādāts. "Mēs runājam ar citām dalībvalstīm un cenšamies mūsu pozīcijai panākt atbalstu," teica premjers.

Viņš informēja, ka trešdien Latvija intereses ES daudzgadu budžetā pārrunājis ar  Eiroparlamenta prezidentu Martinu Šulcu. "Šulca kungs kopumā ir pozitīvs un saprot Latvijas un kopumā Baltijas valstu problēmu un ir gatavs to risināt. Eiropas Parlaments kopumā ir atbalstošāks lielākam finansējumam nākamajā finanšu periodā nekā ES padome,"  teica valdības vadītājs.

Jau vēstīts, ka Eiropas Parlamenta Lauksaimniecības komiteja trešdien apstiprināja savu nostāju par Eiropas lauksaimniecības politiku pēc 2014.gada, kas paredz Latvijas lauksaimniekiem trijos gados tiešmaksājumus divkāršot – no 96 eiro par hektāru pašlaik līdz 172 eiro 2017.gadā.

Tāpat vēstīts, ka Dombrovskis no trešdienas līdz piektdienai Šveices pilsētā Davosā piedalās Pasaules ekonomikas foruma ikgadējā sanāksmē. Viņš piedalīsies vairākos diskusiju paneļos, kā arī viņam paredzētas vairākas divpusējās tikšanās, tostarp ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ģenerālsekretāru Anhelu Guriju (Angel Gurría), Eiroparlamenta prezidentu Martinu Šulcu, Pasaules ekonomikas foruma vadību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!