E-adreses lietošana juridiskām personām būs obligāta no nākamā gada janvāra
Foto: Publicitātes foto

Oficiālā elektroniskā adrese jeb e-adrese no 2023. gada 1. janvāra būs obligāta visām juridiskajām personām – uzņēmumiem, biedrībām, nodibinājumiem, arodbiedrībām un citiem reģistros reģistrētiem tiesību subjektiem Latvijā, informē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

E-adrese ir drošas saziņas pakalpojums – uzņēmuma digitālā pastkastīte, kuru juridiskas personas var izveidot divos veidos – portālā "Latvija.lv" vai integrējot risinājumu sava uzņēmuma dokumentu vadības sistēmā.

Ja juridiskai personai ir izveidota e-adrese, turpmāk tā varēs elektroniski sazināties ar vairāk nekā 3000 valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī iestādēm būs iespējams ar uzņēmēju sazināties šajā digitālajā pastkastītē, nevis papīra formātā uz uzņēmuma juridisko adresi. Tam ir virkne priekšrocību: iespēja sūtīt informāciju un dokumentus vai pieprasīt valsts un pašvaldību iestāžu pakalpojumus jebkurā laikā un no jebkuras atrašanās vietas, piemēram, attālināti slēgt līgumus, saņemt notāra pakalpojumus u.c., kā arī saudzēt vidi, ietaupot resursus, kas būtu nepieciešami vēstuļu sūtīšanai pa pastu, saņemt visas ienākošās vēstules laikā un vienuviet, nenokavējot neko svarīgu, turklāt iegūt pārliecību, ka oficiālie dokumenti būs drošībā – tie nenoklīdīs pastkastītē vai e-pastos un būs pasargāti no krāpniekiem. Lietojot e-adresi, uzņēmums var būt pārliecināts, ka dokumenta sūtītājs ir tas, par ko uzdodas, norāda VARAM.

"Uzņēmēju vidū e-risinājumu izmantošanas apjoms un intensitāte aug, taču bieži vien galvenie šķēršļi to plašākai izmantošanai mēdz būt vajadzības un e-risinājumu izmantošanas ieradumu trūkums. Piemēram, kopš e-adreses izveides elektroniski nosūtīti 3 377 340 ziņojumi, kas pielīdzināmi vairāk nekā 16,9 tonnām ietaupīta papīra," norāda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs.

"Uzņēmumu reģistrā redzam, ka arvien vairāk uzņēmēju izvēlas digitālo dzīvesveidu un mūsdienīgo "digitāli vispirms" pieeju prasa arī no iestādēm. Taču vēršam uzmanību, ka e-adreses esamība neatceļ juridisko personu pienākumu nodrošināt korespondences saņemšanu no privātpersonām, piemēram, klientiem uzņēmuma juridiskajā adresē," skaidro Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāre Guna Paidere.

Viens no uzņēmumiem, kas savā ikdienā izmanto e-adresi, ir mājokļu attīstītājs "Bonava Latvija". "Ņemot vērā, ka būvniecības nozarē vienmēr nepieciešams uzturēt ciešu saikni ar dažādām valsts un pašvaldības iestādēm un speciālistiem, veicot sarakstes, saskaņojot dokumentāciju un lūdzot viedokļus, e-adreses izmantošana dod sava veida drošības sajūtu, ka savstarpējā saziņa paliks dokumentēta un saglabāsies vienuviet. E-adresi izmantojam jau kopš 2019. gada beigām un kopumā esam apmierināti ar konkrētā e-risinājuma iespējām. Ceram, ka darbs pie rīka pilnveidošanas un "apaudzēšanas" ar papildu funkcionalitāti turpināsies arī nākotnē," norāda uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Mareks Kļaviņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izveidot un izmantot e-adresi juridiska persona var divos veidos – atkarībā no uzņēmuma dokumentu aprites apjoma: portālā "Latvija.lv" vai integrējot risinājumu sava uzņēmuma dokumentu vadības sistēmā. Portālā "Latvija.lv" e-adresei var piekļūt, identificējoties ar elektroniskās identifikācijas līdzekļiem (personas apliecību (eID karti), mobilo lietotni "eParaksts Mobile" vai "eParaksts" karti).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.