Eiropas zuši briesmās - EP nolemj rīkoties, lai glābtu populāciju
Foto: DELFI Aculiecinieks

Pēdējo 30 gadu laikā Eiropas zušu krājumi esot samazinājušies par 95%, tas savukārt pamatīgi satrauc Eiropas Parlamentu (EP), kas trešdien notiekošajā EP sēdē pieņēmis rezolūciju, mudinot Eiropas Komisiju (EK) izveidot jaunus noteikumus zušu populācijas aizsargāšanai.

Deputāti mudina EK iesniegt jauno noteikumu projektu līdz 2014. gada martam, paredzot arī sankcijas dalībvalstīm, kas nespēj savlaicīgi nodrošināt krājumu novērtēšanai vajadzīgos datus.

"Zutis ir nopietni apdraudēts, un dalībvalstis dara pārāk maz, lai to glābtu. Tāpēc Eiropas Parlaments aicina Komisiju iesniegt jaunu tiesību aktu ar mērķi atjaunot Eiropas zušu krājumus. Jaunajam tiesību aktam ir jānovērš pašreizējo noteikumu nepilnības, kas pieļauj pārmērīgu nozveju un neilgtspējīgu zušu tirdzniecību", norādīja par noteikumu sagatavošanu atbildīgā deputāte Izabella Lovina no Zviedrijas.

EP pieņēma viņas sagatavoto rezolūciju ar 427 balsīm par, 249 pret un 25 deputātiem atturoties.

Deputāti aicina Komisiju līdz 2013. gada decembrim novērtēt pašreizējo krājuma atjaunošanas pasākumu efektivitāti. Krājuma atjaunošana — galvenais dalībvalstu zušu krājuma pārvaldības plāna mērķis — ietver arī zušu populācijas papildināšanu no citiem avotiem. Novērtējuma rezultāti jāņem vērā, izstrādājot jaunos EK noteikumus, kuru mērķim jābūt "ar lielu iespējamību panākt Eiropas zušu krājumu atjaunošanu".

EP rezolūcijā iekļāva arī prasību ES dalībvalstīm ziņot par zušu krājumu pārvaldības pasākumu ietekmi reizi divos gados, nevis reizi sešos gados, kā tas bija prasīts līdz šim. Dalībvalstīm, kas neievēro ziņošanas un izvērtēšanas prasības, varēs uz pusi samazināt zušu nozvejas kvotas.

Eiropas zušu izzušana esot skaidrojama ar pārmērīgu nozveju, piesārņojumu, migrācijas apgrūtinājumiem upēs, vai pat ar okeāna straumju izmaiņām, rezolūcijā norāda EP.

Arī mēģinājumi audzēt zušus nebrīvē līdz šim beigušies bez vērā ņemamiem panākumiem.

Source

www.DELFI.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form

Komentāri
komentēt kā anonīms lietotājs
Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem
Lasīt komentārus Lasīt komentārus