EK vēršas pret Lietuvas dzelzceļa uzņēmumu par sliežu demontāžu uz Latviju
Foto: LETA

Eiropas Komisija (EK) ir sākusi oficiālu izmeklēšanu pret Lietuvas dzelzceļa uzņēmumu AB "Lietuvos geležinkeliai" (LG), lai noskaidrotu, vai tas, demontējot sliežu ceļu, ir ierobežojis konkurenci Lietuvas un Latvijas dzelzceļa pārvadājumu tirgū un pārkāpis ES noteikumus, kas aizliedz dominējoša stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, informē EK pārstāvniecībā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šā sliežu ceļa demontāža varēja liegt klientiem iespēju izmantot citu dzelzceļa uzņēmumu pakalpojumus kravas pārvadājumiem starp Lietuvu un Latviju. Procedūras sākšana nozīmē, ka šī lieta tiks izskatīta prioritārā kārtā, bet netiek iepriekš pieņemts, ka pārkāpums tiešām noticis, uzsver EK.

LG 2008.gada septembrī pārtrauca izmantot sliežu ceļu, kas savieno Lietuvu un Latviju. Mēnesi vēlāk LG šo sliežu ceļu demontēja, un kopš tā laika tas nav atjaunots. Līdz ar to ir samazinājies dzelzceļa savienojumu skaits starp Lietuvu un Latviju starptautiskajiem kravu pārvadājumiem.

Šāda rīcība varētu ierobežot konkurenci Lietuvas un Latvijas dzelzceļa pārvadājumu tirgū un jo īpaši liegt klientiem iespēju nosūtīt dzelzceļa kravas uz Latviju, izmantojot citu dzelzceļa uzņēmumu pakalpojumus, uzskata EK.

Pamatojoties uz sūdzību, EK 2011. gadā organizēja pārbaudi LG telpās un komisijas izmeklēšana tagad vērsta uz to, lai izskatītu sliežu ceļa demontāžu un LG vēlāko rīcību.

Līgums par Eiropas Savienības darbību aizliedz ļaunprātīgi izmantot dominējošu stāvokli, ja tādējādi tiek ietekmēta tirdzniecība vai tiek ierobežota konkurence. Pretmonopola regulā ir noteikts, kā Komisija un valstu konkurences iestādes piemēro minēto Līguma pantu.

Regula paredz, ka pēc tam, kad EK sāk izmeklēšanu, vietējās konkurences iestādes attiecīgajā lietā vairs nevar pašas piemērot ES konkurences noteikumus. Turklāt valstu tiesas nedrīkst pieņemt nolēmumus, kas būtu pretrunā EK plānotajam lēmumam konkrētajā procedūrā.

Tiesību aktos nav noteikts termiņš, kurā jāpabeidz pretmonopola lietas izmeklēšana. Izmeklēšanas ilgums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp lietas sarežģītības, uzņēmuma pretimnākšanas Komisijas izmeklēšanā un aizstāvības tiesību izmantošanas.

Eiropas Komisija arī ir informējusi LG un Lietuvas un Latvijas konkurences iestādes par procedūras sākšanu šajā lietā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropas Komisija Eiropas Savienība Lietuva
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form