Ekonomisti: eksports martā pārsteidzis ar strauju pieaugumu; prognozes piesardzīgas
Foto: F64/LETA/DELFI

2019. gada martā Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums veidoja 2,46 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 11,6% vairāk nekā pirms gada, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Ekonomisti norāda, ka eksportu pozitīvi ietekmēja būtisks graudaugu eksporta pieaugums, savukārt importā būtisku devumu sniedza Latvijas vadošās aviosabiedrības flotes papildinājums ar divām jaunām lidmašīnām. Prognozes par turpmāko eksporta attīstību ir piesardzīgas.

Martā Latvija eksportēja preces 1,09 miljardu eiro apmērā, bet importēja par 1,36 miljardiem eiro. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, martā gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 12%, savukārt imports – par 11,2%. "Martā eksporta vērtību pozitīvi ietekmēja būtisks graudaugu kultūru eksporta pieaugums. Salīdzinoši strauji pieauga arī koksnes un tās izstrādājumu, dzērienu un dzelzs un tērauda izstrādājumu eksports. Savukārt eksporta vērtības samazinājums bija vērojami optisko ierīču un atsevišķās pārtikas produktu eksporta grupās," teic Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs.

Martā pie kāpuma atgriezās preču importa vērtība, augot par straujiem 11,2%, salīdzinot ar pērnā gada martu. "Tas ir pēdējo piecu mēnešu lielākais pieaugums. Tomēr gandrīz visu pieaugumu veidoja viena preču kategorija – Latvijas vadošās aviosabiedrības floti papildināja divas jaunas lidmašīnas. Pārējo preču imports pieauga vien par aptuveni 1%," skaidro "Swedbank" galvenā ekonomista Latvijā v.i. Agnese Buceniece.

Pasaules ekonomikas izaugsmes prognozes jau kopš pērnā gada vidus tiek pakāpeniski pazeminātas, ko nosaka galvenokārt lēnāki izaugsmes tempi attīstītajās valstīs, tostarp eirozonā, kur Eiropas Komisija maija sākumā 2019. gada ekonomikas izaugsmes prognozi samazināja līdz 1,2%, kamēr pagājušā gada rudenī šim gadam ekonomikas izaugsme tika prognozēta 1,9% apmērā. Tajā pašā laikā Finanšu ministrijā norāda, ka tieši pēdējā laikā signāli par pasaules ekonomikas attīstību ir kļuvuši optimistiskāki un vairs tik viennozīmīgi nenorāda uz izaugsmes tālāku palēnināšanos. Par labvēlīgāku situāciju pasaulē signalizē arī dinamika fondu tirgos un labāki nekā sagaidīts pirmā ceturkšņa ekonomikas izaugsmes tempi vairākās nozīmīgās pasaules ekonomikās, tostarp ASV, Ķīnā. Arī eirozonā izaugsme pret iepriekšējo ceturksni atkal kļuvusi nedaudz straujāka. Līdzās tam arī pašiem būtiskākajiem Latvijas eksporta tirgiem kā Lietuva, Igaunija un Polija ekonomikas izaugsme paredzēta krietni straujāka par Eiropas Savienības vidējo.

Source

DELFI Bizness

Tags

Ārējā tirdzniecība Centrālās statistikas pārvalde Eiropas Savienība Eksports Lietuva NVS
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form