Ekonomisti: krīzes pirmā fāze Latvijā beigusies, tomēr eksporta vājums 'dzesēs' ekonomiku
Foto: LETA

Maija tirdzniecības dati apstiprina – šīs krīzes pirmā fāze ir beigusies. Turklāt saprātīgas valsts finanses, atrašanās eirozonā, kā arī zemais mājsaimniecību parādu līmenis ir ļāvis mazināt šīs krīzes negatīvo ietekmi. Vienlaikus ir skaidrs, ka krīze ekonomikā vēl nav beigusies, vērtē ekonomisti. Jāatgādina, ka 2020. gada maijā, salīdzinot ar 2019. gada maiju, mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājās par 0,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Pārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 1,6%. Nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms, neieskaitot autodegvielas mazumtirdzniecību, samazinājās par 3,9%, autodegvielas – palielinājās par 3,3%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Pēc strauja aktivitātes krituma aprīlī maijā situācija Latvijas ekonomikā ir būtiski uzlabojusies, un tirdzniecībā atkopšanās notiek daudz straujāk nekā gaidīts. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu maijā mazumtirdzniecība samazinājusies vien par 0,6%. Tas ir negaidīti labs rezultāts, jo aprīlī tirdzniecība samazinājās par 9%, lai arī Covid-19 krīzes ierobežojumus sāka mazināt tikai maija vidū, savukārt ārkārtējais stāvoklis valstī tika atcelts jūnijā. Jūnijā situācija tirdzniecībā, visticamāk, būs vēl labāka," uzskata bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Latvijas Bankas ekonomiste Agnese Rutkovska atzīmē, ka pandēmijas laikā ir realizētas iepriekš plānotās tirdzniecības centru paplašināšanas un atvēršanas ieceres – paplašinātā "Origo" jaunā daļa, jaunais tirdzniecības centrs "Alejas" Ziepniekkalnā. Turpinās plānotais darbs arī citu jaunu tirdzniecības vietu izveidē, tostarp gaidot jaunus tirgus dalībniekus, kas vairos konkurenci ("Sāga" līdzās "Ikea", "Lidl" daudzviet Latvijā u.c.).

"Swedbank" vecākā ekonomiste Agnese Buceniece norāda, ka "Google" mobilitātes pētījums rāda, ka iedzīvotāji bija kļuvuši daudz mobilāki jau maijā – biežāk apmeklēja veikalus, restorānus un muzejus, biežāk izmantoja sabiedrisko transportu, daļa no tiem, kas iepriekš strādāja no mājām, atgriezās darba vietās. Jūnijā šie rādītāji turpināja uzlaboties, pietuvojoties un atsevišķos gadījumos atgriežoties pirms-krīzes līmenī. "Swedbank" dati rāda, ka karšu pirkumu apgrozījums atsāka augt maija beigās, un neliels kāpums turpinājās jūnijā. Tendences uzlabojums vērojams arī bankomātos izņemtās naudas apgrozījumā, tomēr tas joprojām ir mazāks nekā pērn.

"Vismaz vasaras sākumā tirdzniecības rezultāti būs labi, ir ļoti iespējams pieaugums gada griezumā. Par šādu iespēju liecina arī mobilitātes dati. Daudz grūtāk būs panākt uzlabojumus eksportā, jo vīrusa radītā krīze mūsu eksporta tirgos ir lielāka nekā Latvijā. Šodien publicētie Eiropas valstu ekonomiskā noskaņojuma dati (ESI indekss) Latvijā un Baltijā ir vieni no augstākajiem ES valstu starpā. Tas padara nenoteiktākus arī mazumtirdzniecības izredzes augustā un turpmākajos mēnešos," vērtē bankas "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš.

"Turpmākā mazumtirdzniecības attīstība būs lielā mērā atkarīga no tā, cik veiksmīgi izdosies ierobežot Covid-19 izplatību. Prognozējams, ka arī turpmāk iedzīvotāji būs daudz piesardzīgāki savos tēriņos un daudzi atliks lielāku pirkumu veikšanu uz vēlāku laiku," secina Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vecākā eksperte Vita Skuja.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Luminor Koronavīruss Covid-19 Bezdarbs Centrālās statistikas pārvalde Citadele Ekonomikas ministrija Google Latvijas Banka Lidl Mazumtirdzniecības apgrozījums Origo Swedbank
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form