Ekonomisti: Latvijas eksporta apjomi atguvušies apbrīnojami ātri
Foto: LETA

2020. gada jūlijā Latvijas preču eksporta vērtība samazinājās par 0,3%, kad Latvija eksportēja preces 1,05 miljardu eiro apmērā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Salīdzinājumā ar 2019. gada jūliju ārējās tirdzniecības bilance nedaudz uzlabojās, eksportam kopējā ārējās tirdzniecības apjomā palielinoties no 42,7% līdz 44,1%. Ekonomistu vērtējumā eksporta apjomi ir apbrīnojami ātri atguvušies. Ņemot vērā dziļo kritumu aprīlī un maijā, kā arī salīdzinot ar Eiropas milžiem Franciju un Vāciju, kur eksporta vērtība joprojām ir krietni zem pagājušā gada līmeņiem, Latvijas rezultāts ir tiešām labs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Eksporta apjomi ir apbrīnojami ātri atguvušies un praktiski sasnieguši pērnā gada līmeni. Ir pieauguši eksporta apjomi uz ES un eirozonu attiecīgi par 1,7% un 2,8%. Savukārt kritums bija eksportā uz NVS (-5,3%) un pārējām valstīm (-3,8%). Lai arī eksporta apjoms ir turpat pērnā gada līmenī, daudzās preču grupās saglabājas visai nozīmīgs apjomu kritums. Labo rezultātu lielā mērā izvelk pieaugums trijās lielākajās preču grupās. Tā ir kokapstrādes produkcija, kas aizņem 18% eksporta (+4,4%), elektroierīces un elektroiekārtas ar īpatsvaru 14% (+23%) un mehānismi un mehāniskās ierīces ar 6,8% eksporta un, lai arī nelielu, bet kāpumu 0,2% apmērā," skaidro "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis.

"Swedbank" galvenā ekonomiste Latvijā Līva Zorgenfreija piekrīt, ka rezultāts ir labs, ja ņem vērā dziļo kritumu aprīlī un maijā un arī ja salīdzina ar Eiropas milžiem Franciju un Vāciju, kur eksporta vērtība joprojām ir krietni zem pagājušā gada līmeņiem. Strauju tālāku attīstību kavēs vīrusa klātbūtne un atkārtotie uzliesmojumi mūsu tirdzniecības partneros. Risks ir arī iespējamā tirdzniecības sarunu starp Lielbritāniju un Eiropas Savienību izjukšana.

Šī gada septiņos mēnešos Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums faktiskajās cenās sasniedza 15,31 miljardu eiro – par 1,21 miljardu eiro jeb 7,3% mazāk nekā 2019. gada atbilstošajā periodā. Eksporta vērtība veidoja 7,1 miljardu eiro (samazinājums par 233,9 milj. eiro jeb 3,2%), bet importa – 8,21 miljardu eiro (samazinājums par 979,9 milj. eiro jeb 10,7%).

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ārējā tirdzniecība Brexit Centrālās statistikas pārvalde Eiropas Savienība Eksports NVS SEB Swedbank
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form