Ekonomisti par ražošanu: pastiprinājusies cenu konkurence vārga pieprasījuma apstākļos
Foto: Publicitātes foto

2019. gada maijā, salīdzinot ar 2018. gada maiju, apstrādes rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 1,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati. Ekonomisti vērtē, ka apstrādes rūpniecības izaugsmes tempi turpina bremzēties un Latvijas uzņēmējiem jārēķinās, ka var būt aizvien izaicinošāk noturēt kāpumu gan ražošanas apjomos, gan apgrozījumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ja pēc spēcīgā pirmā ceturkšņa otrais ceturksnis iesākās ar lēnākiem, bet aizvien labiem izaugsmes tempiem, tad maija dati iezīmējušies ar turpmāku izaugsmes tempu bremzēšanos. "Pēc īpatsvara lielākajās apakšnozarēs aina paveras neviennozīmīga. Gatavo metālizstrādājumu ražošanas apjomi strauji kāpj. Pārtikas rūpniecībā savukārt šogad kāpumi mijas ar kritumiem (maijā ražošanas apjomi samazinājušies par nepilniem 2%). Kokrūpniecībā jau otro mēnesi pēc kārtas bijis apjomu kritums. Maijā ražošanas apjomi samazinājušies par 3,5%, un tas ir bijis nozīmīgs faktors, kas veicinājis kopējo apstrādes rūpniecības bremzēšanos, ņemot vērā apakšnozares lielumu. Neiepriecinošas tendences turpinās arī salīdzinoši nozīmīgajā nemetālisko minerālu jeb būvmateriālu ražošanā," norāda "Swedbank" ekonomiste Linda Vildava.

Rūpniecībā kopumā maijā bija straujākais pieaugums šogad, kas ir neliels mierinājums par apstrādes rūpniecības ķibelēm. "Vēl kāds mierinājums, ļoti nosacīts – šķiet, ka Latvijas apstrādes rūpniecības izaugsmes bremzēšanās ir maz saistīta ar nozares krīzi Eiropā. Galvenā problēma šobrīd ir pārmērīgu investīciju radīta pārprodukcijas krīze kokrūpniecībā. Rezultātus turpina ietekmēt arī divu piena pārstrādes uzņēmumu darbības apturēšana pērn un citas drīzāk lokāla rakstura ķibeles vai investīciju cikliskums," uzskata "Luminor" bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Pēc bankas "Citadele" ekonomista Mārtiņa Āboliņa prognozēm, apstrādes rūpniecība šogad Latvijā augs par aptuveni 3%, taču lielas bažas rada situācija ārējā vidē. Jūnijā 18 no 30 pasaules lielākajām ekonomikām rūpniecības noskaņojums atradās negatīvajā teritorijā, kas signalizē par ražošanas apjomu kritumu. Un, lai arī šie mīnusi nav lieli, pasaule kopumā izskatās ir nonākusi industriālā recesijā.

Finanšu ministrijā uzsver, ka jaunākie Latvijas apstrādes rūpniecības konfidences rādītāji joprojām liecina par labām eksporta perspektīvām, šā gada jūnijā novērtējumam par eksporta pasūtījumu apjomiem saglabājoties salīdzinoši augstā līmenī. Savukārt strauju kritumu uzrāda sagaidāmās cenas, ko lielā mērā noteica kokrūpniecības produkcijas cenu samazināšanās. Tas turpmāk negatīvi ietekmēs ražotāju apgrozījuma rādītājus, kā arī izpaudīsies zemākos produkcijas izlaides apjomos. Turklāt jūnijā būtisku sarukumu uzrādīja nozarē sagaidāmais nodarbinātības līmenis – tik zems novērtējums par nodarbinātības perspektīvām apstrādes rūpniecībā pēdējo reizi reģistrēts 2016. gadā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Kokrūpniecība Luminor Apstrādes rūpniecība Centrālās statistikas pārvalde Citadele Eksports Enerģētika Latvenergo Swedbank Valmiera
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form