Ekonomisti par straujo eksporta pieaugumu janvārī – vīruss to vājinās
Foto: AFP/Scanpix/LETA

2020. gada janvārī Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums veidoja 2,24 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 4,2% lielāks nekā pirms gada, tai skaitā preču eksporta vērtība palielinājās par 7,2%, bet importa vērtība par 1,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Ekonomistu vērtējumā koronavīrusa simptomi janvārī vēl nebija sākuši izpausties, tomēr šobrīd ir skaidrs, ka vīruss šos izaugsmes rādītājus vājinās.

Janvārī Latvija eksportēja preces 1,07 miljardu eiro apmērā, bet importēja par 1,17 miljardiem eiro. Salīdzinājumā ar 2019. gada janvāri ārējās tirdzniecības bilance nedaudz uzlabojās, eksportam kopējā ārējās tirdzniecības apjomā palielinoties no 46,5% līdz 47,9%.

"Eksporta izaugsmi janvārī pozitīvi ietekmēja mehānismu, ierīču un elektroiekārtu, graudaugu kultūru un eļļas augu sēklu eksporta vērtības pieaugums. Savukārt janvārī samazinājās koksnes un tās izstrādājumu, satiksmes līdzekļu un naftas pārstrādes produktu eksports," norāda Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs.

"Jau pirms vīrusa uzliesmojuma eksporta sniegums šogad solījās būt gaužām pieticīgs, ņemot vērā gaidāmo izaugsmes bremzēšanos tirdzniecības partneru valstīs. Šobrīd ir skaidrs, ka vīruss šos izaugsmes rādītājus novājinās vēl vairāk. Tas, cik viegli vai smagi šo vīrusu pārslimos ekonomika un eksports, būs atkarīgs no tā, cik plaši vīruss izplatīsies, kādi pasākumi tiks ieviesti tā apkarošanai un kā reaģēs uzņēmumi un iedzīvotāji. Līdz šim tiešā ietekme uz Latvijas ekonomiku ir vairāk izpaudusies ar tūrismu un pasažieru pārvadājumiem saistītajās nozarēs, bet arvien vairāk to izjutīs arī preču eksportētāji," uzskata "Swedbank" vecākā ekonomiste Agnese Buceniece.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ārējā tirdzniecība Centrālās statistikas pārvalde Ekonomikas ministrija Eksports Swedbank
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form