Ekonomisti: samazinoties izaugsmes tempiem partnervalstīs, Latvijas eksports šogad pieaugs mēreni
Foto: DELFI

2019. gada aprīlī Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums veidoja 2,4 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 9,5% vairāk nekā pirms gada, tai skaitā preču eksporta vērtība pieauga par 2,9%, savukārt importa vērtība – par 15,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Ekonomisti vērtē, ka šogad eksports pieaugs mēreni, kas skaidrojams ar izaugsmes tempu samazināšanos galvenajās tirdzniecības partnervalstīs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Aprīlī Latvija eksportēja preces 1,06 miljardu eiro apmērā, bet importēja par 1,35 miljardiem eiro. Salīdzinājumā ar 2018. gada aprīli ārējās tirdzniecības bilance pasliktinājās, eksportam kopējā ārējās tirdzniecības apjomā sarūkot no 46,8% līdz 44%.

Šī gada pirmajos četros mēnešos Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums faktiskajās cenās sasniedza 9,12 miljardus eiro – par 479,5 miljoniem eiro jeb 5,5% vairāk nekā 2018. gada atbilstošajā periodā. Eksporta vērtība veidoja 4,13 miljardus eiro (palielinājums par 136,2 miljoniem eiro jeb 3,4%), bet importa – 4,99 miljardus eiro (pieaugums par 343,3 miljoniem eiro jeb 7,4%).

Aprīlī eksporta vērtību pozitīvi ietekmēja būtisks elektroierīču un iekārtu, kā arī koksnes un tās izstrādājumu eksporta pieaugums. Salīdzinoši strauji pieauga arī farmācijas produktu, dzelzs un tērauda, kā arī plastmasu un to izstrādājumu eksports. Savukārt eksporta vērtības samazinājums bija vērojams dārgakmeņu, dārgmetālu un bižutērijas, mehānismu un ierīču, kā arī dzērienu un minerālo produktu eksporta grupās, teic Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs.

Finanšu ministrijā norāda, ka kopš gada sākuma preču eksporta un importa dinamika bija līdzīga, bet aprīlī importa kāpums bija ievērojami augstāks par eksportu, proti, 15,3%. Tādējādi ārējās tirdzniecības bilance aprīlī pasliktinājusies, deficītam palielinoties līdz 290,6 miljoniem eiro. Tāpat kā eksportā, arī importā kāpums ir plašs un pieaugums fiksēts lielākajai daļai no preču grupām, tomēr vienu preču grupu īpaši jāizceļ, tie ir gaisa kuģi. Šo preču grupu ietekmēja lidmašīnu iegāde par 63 miljoniem eiro, kamēr pērnā gada aprīlī šis preču grupas imports veidoja vien 2,7 miljonus eiro. Lidmašīnu imports ir saistīts ar Latvijas lidsabiedrības "Air Baltic Corporation" flotes modernizāciju.

"Sagaidāms, ka kopumā gadā eksports pieaugs mēreni, kas skaidrojams ar izaugsmes tempu samazināšanos galvenajās tirdzniecības partnervalstīs," prognozē Gergelevičs.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Farmācija Ārējā tirdzniecība Centrālās statistikas pārvalde Ekonomikas ministrija Eksports Finanšu ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form