Eksperti: darba tirgus uz sasilšanas robežas, bezdarbs turpinās sarukt
Foto: Publicitātes foto/LETA

Šā gada 2. ceturksnī bezdarba līmenis samazinājās līdz 7,7%, ja neskaita ekonomikas pārkaršanas periodu no 2006. līdz 2008. gadam, šis ir zemākais bezdarba līmenis Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas. Tomēr bez darba joprojām ir 75,4 tūkstoši iedzīvotāju.

Galvenais iemesls bezdarba samazinājumam otrajā ceturksnī bija darba vietu skaita pieaugums. Bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš vērtē, ka tā ir laba ziņa darba ņēmējiem, taču ekonomikas izaugsmes tempi gada otrajā pusē, visticamāk, mazināsies, tādēļ uzlabojumi darba tirgū varētu kļūt lēnāki. Pēc viņa prognozēm bezdarba līmenis Latvijā šī gada nogalē tuvosies 7%, savukārt nākamgad tas varētu būt nedaudz virs 6,5%.

"Swedbank" vecākā ekonomiste Agnese Buceniece piekrīt, ka bezdarba līmenis turpinās virzīties uz leju, un darbaspēka trūkuma problēma būs joprojām aktuāla. Līdz ar to var droši apgalvot, ka silstošais darba tirgus arī otrajā pusgadā veicinās strauju vidējās algas pieaugumu, kas nāks par labu iedzīvotāju maciņiem.

Tā kā bezdarbnieku resurss pamazām tiek izsmelts, "SEB bankas" makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis uzskata, ka, vērtējot darba tirgu, jāpievērš uzmanību arī ekonomiski neaktīvajiem iedzīvotājiem, kuru skaits otrajā ceturksnī veidoja 428 tūkstošus. No tiem tikai 57 tūkstošiem ir augstākā izglītība, 140 tūkstošiem pamatizglītība vai zemāka par to. 230 tūkstošiem ir vidējā vai profesionālā izglītība. Tas ir resurss, kas prasa padziļinātu izpēti par iemesliem, kā dēļ šī iedzīvotāju daļa ir ekonomiski neaktīva.

"Darbaspēka trūkums ir vienīgais normālais vai vismaz vēlamais stāvoklis ekonomikā. Ja lielam skaitam cilvēku nav darba, tiek izniekots viņu dzīves laiks un netiek radīta vērtība. Tā kā cilvēka darbs ir galvenais bagātības avots, būtu ļoti dīvaini, ja piemērotu cilvēku atrašana vienmēr būtu viegla un lēta. Darbaspēka trūkums ir tas, kas var dzīt ekonomiku uz priekšu, veicināt ražīguma pieaugumu," norāda "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš.

Source

DELFI Bizness

Tags

Bezdarbs Centrālās statistikas pārvalde Citadele Index Nodarbinātības valsts aģentūra SEB Swedbank
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form