Foto: AFP/Scanpix
Eiropas Parlaments (EP) ar balsojumu par 2012.gada budžetu vēlas atbalstīt finansējumu izaugsmei, nodarbinātībai un inovācijām, kā arī attīstībai un demokrātijas veicināšanai kaimiņvalstīs.

Deputāti meklēja veidu, kā saglabāt Komisijas budžeta priekšlikumu pēc tam, kad jūlijā Padome izlēma par tā samazinājumu. Parlamenta nostāja ietver 5,23% palielinājumu maksājumu sadaļā, salīdzinot ar šī gada budžetu, kā rezultātā paredzamais 2012.gada ES budžets ir 133,1 miljards eiro.

Lielākais palielinājums maksājumu sadaļā paredzēts pētniecības un attīstības programmām (+ 10,35 %), kā arī struktūrfondiem un Kohēzijas fondam (+ 8,8 %). Šajās budžeta pozīcijās ir ilgtermiņa investīciju projekti, kuri pašreizējās daudzgadu finanšu perspektīvas (shēmas) piektajā gadā ir īstenošanas fāzē. Finansējums, par kuru saistības tika parakstītas iepriekšējos gados, būs jāizmaksā nākošgad.

Vēl viena budžeta pozīcija, kurā paredzēts palielinājums 6,84 % apmērā, ir brīvības, drošības un tiesiskuma joma. Tas galvenokārt saistīts ar pieaugošajām vajadzībām kontrolēt bēgļu un migrācijas pieplūdumu uz ES robežām un pastiprināt novērošanu un uzraudzību Vidusjūrā.

Taču pozīcijā "Konkurētspēja izaugsmei un nodarbinātībai" un pozīcijā "ES – Globālo procesu dalībniece" Parlaments vēlas tikai nedaudz palielināt finansējumu, salīdzinot ar Komisijas sākotnējo piedāvājumu.

EP deputāte Frančeska Balzani (S&D, Itālija), kas vada darbu ar ES budžeta jautājumiem, uzsvēra, ka ir nepieciešami ieguldījumi, lai nodrošinātu turpmāk izaugsmi un nodarbinātību. Parlaments apstiprināja viņas ieteikumus palielināt maksājumus stratēģijas "Eiropas 2020" programmām.

Parlaments iebilst pret Komisijas un Padomes priekšlikumu finansēt ITER programmu (kodolsintēze enerģētikas vajadzībām) no esošās programmas pētniecībai un tehnoloģiju attīstībai. Deputāti norāda, ka ITER ideja radās vēlāk, tāpēc programmai jāparedz atsevišķi līdzekļi, nevis tie jānoņem jau esošajiem pētniecības projektiem.

Parlaments nobalsoja par 250 miljonus eiro piešķiršanu augļu un dārzeņu ražotāju atbalstam ārkārtas gadījumos. Šis finansējums paredzēts, lai novērstu turpmākās krīzes, kā, piemēram, šī gada eneterohemorāģiskā E.coli baktērijas izraisītā krīze, un kompensētu lauksaimniekiem krīžu radītos zaudējumus.

Tāpat Parlaments stingri iestājas par ES Pārtikas izdalīšanas programmu Kopienas vistrūcīgākajām personām, kurai Padome ir bloķējusi jaunas likuma bāzes izstrādi.

Parlaments iebilda Padomes ierosinātajiem samazinājumiem Eiropas Bēgļu fondam, Ārējo robežu fondam un Eiropas Atgriešanās fondam (45 miljoni eiro). Tāpat Parlaments norādīja, ka ES robežsardzes aģentūras Frontex budžets būtu jāpapildina ar 25 miljonu eiro rezervi, jo līdzekļi nepieciešami robežkontrolei Vidusjūrā un Turcijas – Grieķijas robežas migrācijas plūsmas uzraudzībai. Papildu finansiālie līdzekļi šiem nolūkiem 2011.gada budžetam tika piešķirti tikai pagājušajā mēnesī, un deputāti pauž bažas, ka situācija līdz gada beigām būtiski neuzlabosies.

Parlaments apstiprināja finansējuma palielināšanu par 100 miljoniem eiro palīdzības sniegšanai Palestīnai un Tuvo Austrumu miera procesu uzturēšanai, kā arī ANO Palīdzības un darba aģentūrai Palestīnas bēgļiem (UNRWA). Sadarbībai ar Āziju un Latīņameriku papildu paredzēts piešķirt 27 miljonus eiro, kā arī 3 miljonus eiro starptautiskajām vēlēšanu novērošanas misijām un 3 miljonus eiro turku - kipriešu kopienai. Lai rastu finansējumu iepriekš minētajam, deputāti paredz samazināt finansējumu ES Policijas misijai Afganistānā un neparedzētiem izdevumiem kopējās ārpolitikas un drošības politikas jomā.

Par EP un institūciju budžeta jautājumu atbildīgais deputāts Žosē Manuēls Fernandess (EPP, Portugāle) ierosina arī turpmāk samazināt Parlamenta budžetu. Parlaments pieņēmis budžeta pieaugumu tikai par 1,44%, kas ir zem inflācijas procenta, turklāt paredzot jau tajā finansējumu 18 jauno EP deputātu darba uzsākšanai saskaņā ar Lisabonas līguma nosacījumiem. Ja šie izdevumi nebūtu iekļauti, tad palielinājums būtu 0,8%. Lai samazinātu izdevumus, deputāti ierosina organizatoriskas izmaiņas, samazinot finansējumu rakstiskajai un mutiskajai tulkošanai. Tāpat deputāti nobalsoja par 5% samazinājumu ceļa izdevumu kompensācijām, piemēram, samazinot lidojumus biznesa klasē. Visu piemaksu apjoms tiks "iesaldēts" 2011.gada apmērā.

Novembrī sāksies samierināšanās sarunas, kas ilgs 21 dienu, kuru laikā paredzētas tikšanās 8. un 18.novembrī. Budžeta trīspusējās sarunas plānotas 3., 10. un 14.novembrī. Ja Parlaments un Padome vienosies, budžetu varētu apstiprināt decembra pirmajā plenārsesijā Briselē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!