Fakultāšu ēkas, RPIVA un garāža – LU pārdos īpašumus
Foto: LETA

Latvijas Universitāte (LU) tuvākajos gados plāno pārdot vairākus tai nodotos īpašumus, tostarp fakultāšu ēkas, kuru studenti jau pārvākušusies vai vēl pārvāksies uz Akadēmisko centru Torņakalnā, noskaidroja portāls "Delfi".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ministru kabinets pērn novembrī apstiprināja rīkojuma projektu "Par Latvijas Universitātes Nekustamo īpašumu attīstības plānu 2018. – 2023. gadam". Tādējādi valdība atļāva LU pārdot vairākus īpašumus, ko tai bez atlīdzības nodevusi valsts.

Vairums īpašumu, kurus LU turpmākajā četrgadē izsolīs, ir fakultāšu ēkas. Piemēram, Fizikas un matemātikas fakultāte Zeļļu ielā, kuru studenti jau ir atstājuši. Pārdošanā nonāks arī Sociālo zinātņu fakultātes ēka, kurā studējošie vēl tikai gaida, kad Torņakalnā sāksies viņiem paredzētās Rakstu mājas būvniecība.

Zem izsoles āmura nonāks ne tikai būves, bet arīdzan zemesgabali kopumā 157 tūkstošu kvadrātmetru platībā. Vislielāko zemesgabalu plānots pārdot Jūrmalas gatvē 76, kur 78 tūkstošu kvadrātmetru plašā īpašuma bilances vērtība ir 673 237 eiro.

Pirms lēmuma par īpašumu atsavināšanu nekustamos īpašumus izsludināja Valsts sekretāru sanāksmē, taču divu nedēļu laikā neviena ieinteresētā iestāde neizvirzīja pretenzijas uz kādu no pārdodamajiem īpašumiem.

Valdības apstiprinātajā rīkojuma projektā lasāms, ka daļa pārdodamo ēku ir fiziski nolietotas robežās no pieciem līdz 70 procentpunktiem. Visnolietotākā ir katlu māja līdzās Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes ēkai Jūrmalas gatvē 76. Šīs 82 kvadrātmetrus plašās būves bilances vērtība ir 1155 eiro.

Turpat Jūrmalas gatvē rodama arī vislētākā pārdošanai lemtā būve – par 30% fiziski nolietots 300 kvadrātmetrus plašs angārs, kura bilances vērtība ir 266 eiro.

Vislielākā bilances vērtība ir mācību un laboratorijas korpusam Jūrmalas gatvē 76 k-1. Šī īpašuma platība ir 12 285 kvadrātmetri, bet bilances vērtība – 1 756 356 eiro. Telpas fakultātes ēkā Jūrmalas gatvē jau šobrīd LU piedāvā iznomāt par trim eiro kvadrātmetrā.

Rīkojuma anotācijā lasāms, ka LU no īpašumu pārdošanas iekasēs gandrīz 27 miljonus eiro. Šo summu LU novirzīs Akadēmiskā centra Rakstu mājas būvniecībai, kas izmaksās ap 44 miljoniem eiro, paskaidrots Ministru kabineta rīkojumā. Kopējās Akadēmiskā centra celtniecības izmaksas plānotas 200 miljonu eiro robežās.

LU organizētajās izsolēs iegūtie līdzekļi būs jāieskaita valsts budžetā. Tad Izglītības un zinātnes ministrija sagatavos rīkojuma projektu, nosakot, kādā apjomā attiecīgie budžetā ieskaitītie līdzekļi tiek novirzīti Rakstu mājas finansēšanai.

Rīkojuma anotācijā paskaidrots, ka LU modernizēs studiju programmas, palielinās pētniecisko kapacitāti, sekmēs tautsaimniecībai nozīmīgu tehnoloģiju izstrādi, veidos mūsdienīgām daudzdisciplinārām studijām un komandu zinātnei nepieciešamo infrastruktūru vienotā Akadēmiskajā centrā. Bet studiju un zinātniskajam darbam nepiemēroto infrastruktūras objektu atsavināšana ļauj neradīt papildus slogu valsts budžetam.

Neskatoties uz Akadēmiskā centra izveidi Torņakalnā, LU nākotnē plāno saglabāt vēsturisko ēku Raiņa bulvārī 19. 2017. gadā LU tērēja 654 781 eiro šīs ēkas uzturēšanai. Pārējos zinātsniskās darbības centrus universitāte saglabās tikai tad, ja tam ir "zinātnisks, tehnisks un ekonomisks pamatojums".

Vēstīts, ka Valsts kontrole 2018. gada jūnijā prezentēja revīzijas ziņojumu par LU piekopto nekustamo īpašumu apsaimniekošanas praksi. Valsts kontrole norādīja, ka 14 nekustamajos īpašumos – ienākumu centros, piemēram, viesu namos, īres un nomas telpās, no kuriem var gūt regulārus papildu ienākumus, netiek izmantotas visas iespējas palielināt ieņēmumus. Tādējādi LU ieņēmumi 2016. un 2017. gadā varēja būt par aptuveni 400 000 eiro lielāki.

Latvijas Universitātes rīcībā ir 62 nekustamie īpašumi ar vairāk nekā 100 ēkām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.