Februārī gada inflācija sasniedz 3,4%
Foto: LETA

Šogad februārī, salīdzinot ar janvāri, vidējās patēriņa preču un pakalpojumu cenas palielinājās par 0,1%. Savukārt, salīdzinot ar iepriekšējā gada februāri, inflācija sasniedza 3,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Gada laikā precēm cenas pieauga par 4,2%, bet pakalpojumiem - par 1,4%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 4,3%.

Mēneša laikā precēm cenas pieauga par 0,2%, bet pakalpojumiem – par 0,1%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām februārī bija cenu kāpumam pārtikai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam apģērbiem un apaviem.

Pārtikas grupā lielākā ietekme uz cenu kāpumu bija sezonālam dārzeņu (+9,7%) un augļu (+5,9%) sadārdzinājumam. Par 0,5% dārgāka kļuva svaiga gaļa, bet, noslēdzoties akcijām, cenas pieauga konditorijas izstrādājumiem (+1,2%), tējai un kafijai (+0,6%). Savukārt akciju iespaidā par 1% lētāka kļuva maize un graudaugu izstrādājumi, bet par 1,5% - piens un piena produkti.

Alkoholiskie dzērieni sadārdzinājās vidēji par 2,2%, ko ietekmēja akciju noslēgums alum (+8%), bet cenas kritās stiprajiem dzērieniem (-2,6%) un vīnam (-0,5%). Par 0,3% sadārdzinājās tabakas izstrādājumi.

Transporta grupā vidēji par 1,7% sadārdzinājās degviela, tai skaitā benzīns - par 2,4%, bet dīzeļdegviela – par 0,9%. Savukārt par 0,4% lētāka kļuva transportlīdzekļu iegāde, bet par 0,7% cenas kritās autovadītāju kursiem un par 0,5% - autostāvvietu pakalpojumiem.

Cenu kritumu apģērbu un apavu grupā ietekmēja sezonas atlaides un izpārdošanas, kā rezultātā apavi kļuva par 3,7%, apģērbi – par 2,3% lētāki, bet apģērbu piederumiem cenas samazinājās par 0,6%.

Akciju ietekmē lētākas kļuva arī īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības preces, personīgās aprūpes preces un medikamenti. Cenas krita ziediem, datu apstrādes iekārtām, kancelejas precēm, bet dārgāki kļuva viesnīcu pakalpojumi, apdrošināšana un īres maksa.

2011.gada februārī, salīdzinot ar 2011.gada janvāri, vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,3%.

Cenu pārmaiņas patēriņa grupās 2012.gada februārī, salīdzinot ar 2012.gada janvāri

Jau vēstīts, ka šā gada janvārī vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējā gada janvāri, bija par 3,6% augstāks.

Aizvadītajā gadā inflācija sasniedza 4%, tai skaitā precēm cenas pieauga par 4,9%, bet pakalpojumiem - par 1,6%. Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pieaugumu 2011.gadā bija pārtikai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī ar mājokli un transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Tags

Inflācija

Comment Form