Foto: Aizsegti plaukti un stendi – nedēļas nogale ar tirdzniecības ierobežojumiem
Foto: LETA

Šajā nedēļas nogalē – 5. un 6. decembrī – stājušies spēkā Ministru kabineta noteiktie tirdzniecības ierobežojumi, kas ieviesti, lai mazinātu Covid-19 izplatību Latvijā. Tie paredz, ka nedēļas nogalēs varēs iegādāties tikai pirmās nepieciešamības preces – pārtiku, higiēnas preces, dzīvnieku barību, preses izdevumus un sabiedriskā transporta biļetes.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā novēroja portāls "Delfi", Rīgas lielveikali ierobežojumu dēļ ar plēvi aizseguši dažādu saimniecības preču, alkohola un skaistumkopšanas preču plauktus. Tāpat aizklāti ir trauku, rotaļlietu, dažādu aksesuāru, apģērbu, zaļo augu un apsveikuma kartīšu stendi. Tāpat izvietotas brīdinājuma zīmes un norobežojošas lentas, kas aicina nedrūzmēties un atgādina, kuras preces šobrīd nav iespējams iegādāties.

Kā vēsta aculiecinieki, sestdien, dienas vidū, vairākos pārtikas lielveikalos Rīgas centrā valda mierīga atmosfēra un nav novērojama drūzmēšanās.

Tāpat mazāk cilvēku nekā ierasts sestdien, 5. decembrī, dienas vidū bija Rīgas Centrāltirgū, kur šajā nedēļas nogalē ir slēgtas tās tirdzniecības vietas, kas piedāvā apģērbu, traukus un citas saimniecības preces.

Jau ziņots, ka Ministru kabinets 1. decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 11.janvārim, vienlaikus nosakot virkni ierobežojumu, tostarp tirdzniecības jomā. Pēc EM skaidrotā, tirdzniecības ierobežojumi ieviesti, lai mazinātu cilvēku drūzmēšanos tirdzniecības vietās iekštelpās un ārā.

Preču tirdzniecības ierobežojums brīvdienās un svētku dienās attiecas arī uz ielu tirdzniecību un tirdzniecību atklātā tirgus teritorijā. Pilnībā aizliegta ir Ziemassvētku tirdziņu un gadatirgu organizēšana.

Nedēļas nogalēs un svētku dienās veikalos nevarēs iegādāties alkoholiskos dzērienus un tabakas izstrādājumus. Tajā pašā laikā EM atzina, ka brīvdienās internetā varēs iegādāties tās preces, kuras būs liegts iegādāties tirdzniecības vietās. Tādējādi arī alkohols un cigaretes nedēļas nogalēs un svētku dienās būs iegādājami internetā.

Brīvdienās netiks ierobežota tirdzniecība internetā, tādējādi arī brīvdienās un svētku dienās būs atļauta preču piegāde uz mājām un pakomātiem, kā arī preču izsniegšana un saņemšana veikalos.

Ārkārtējās situācijas degvielas uzpildes stacijās (DUS) varēs tirgot preces, kas nepieciešamas automašīnu drošai lietošanai un šo preču nepieejamība var radīt satiksmes drošības apdraudējumu. Tiesa, brīvdienās DUS nevarēs tirgot alkoholu un tabakas izstrādājumus, lai neradītu negodīgas konkurences apstākļus ar citām tirdzniecības vietām.

EM mājaslapā publicētā informācija liecina, ka sniegt pakalpojumus brīvdienās un nedēļas nogalēs varēs banku filiāles, ķīmiskās tīrītavas, apavu, pulksteņu un šūšanas darbnīcas, kā arī atslēgu remontdarbnīcas.

Ārkārtējās situācijas laikā ir samazināts maksimāli pieļaujamais cilvēku skaits tirdzniecības telpās, nosakot, ka uz vienu apmeklētāju jāparedz ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no publiski pieejamās telpu platības. Tirgotājiem jānodrošina, ka tirdzniecības vietā atrodas ne vairāk kā 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj konkrētās vietas infrastruktūra.

Ja saimnieciskā pakalpojuma sniegšanas vietas platība ir mazāka par 25 kvadrātmetriem, tad tajā vienlaikus var atrasties viens apmeklētājs.

Tirdzniecības pakalpojumu sniedzējiem pie ieejas veikalā labi redzamā vietā ir jānorāda informācija, tai skaitā svešvalodās, par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kas vienlaikus var atrasties konkrētajā vietā.

Savukārt tirdzniecības vietu apmeklētējiem ir jālieto sejas maskas. Prasība par sejas maskām attiecas arī uz šo vietu darbiniekiem, kuri no apmeklētājiem nav nodalīti ar fizisku barjeru, piemēram, īpašām sieniņām.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form