Gads ražošanā sācies labi – janvārī rūpniecības produkcijas apjoms audzis par 5,9%
Foto: Pexels.com, cottonbro

2022. gada janvārī, salīdzinot ar 2021. gada janvāri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 5,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ražošanas apjoma kāpums bija apstrādes rūpniecībā – par 9,3% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 9,4%. Savukārt elektroenerģijas un gāzes apgādē bija kritums par 10,8%, samazinoties koģenerācijas stacijās saražotās elektroenerģijas apjomam un gāzes piegādei patērētājiem.

Šī gada janvārī no 22 apstrādes rūpniecības nozarēm produkcijas izlaides pieaugumu uzrādīja 17 nozares. Būtisks produkcijas apjoma kāpums, salīdzinot ar pagājušā gada atbilstošo mēnesi, bija tādās augsto un vidēji augsto tehnoloģiju nozarēs kā ķīmisko produktu ražošana – par 64,6% (pieaudzis ārējais pieprasījums), automobiļu, piekabju un puspiekabju (automobiļu detaļu un piederumu) ražošana – par 28,4%, elektrisko iekārtu ražošana – par 13,6%, iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošana – par 11,3%, farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošana. Produkcijas izlaide ievērojami pieauga arī gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas – par 15,8%, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 24,6%, poligrāfijā un ierastu reproducēšanā – par 18,9%, kā arī iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 31,2%.

Savukārt ražošanas apjoms samazinājās datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 28,7% un papīra un papīra izstrādājumu ražošanā – par 4,3%. Produkcijas apjoms saruka arī divās pēc īpatsvara lielākajās nozarēs: koksnes un koka izstrādājumu ražošanā un pārtikas produktu ražošanā (attiecīgi par 1,4% un 0,4%).

2022. gada janvārī, salīdzinot ar 2021. gada decembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 0,7%. Ražošanas apjoma kritums bija elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 24,3%, bet pieaugums bija apstrādes rūpniecībā – par 1,6% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 11,1%.

2022. gada janvārī, salīdzinot ar 2021. gada janvāri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri koriģētiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 28,7%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 22,2% un eksportā – par 31,6% (tai skaitā eirozonā – par 37,8%, ārpus eirozonas – par 26,8%).

2022. gada janvārī, salīdzinot ar 2021. gada decembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli koriģētiem datiem pieauga par 3,5%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 6,6% un eksportā – par 2,1% (tai skaitā ārpus eirozonas – par 6,3%, bet eirozonā bija samazinājums par 2,6%).

CSP atgādina, ka rūpniecības produkcija tiek aprēķināta, summējot konkrētā mēnesī pārdoto pašražoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus ar gatavās produkcijas krājumu un nepabeigto ražojumu izmaiņām.

Rūpniecības apgrozījums ir konkrētā mēnesī pārdotā pašražotā produkcija un sniegtie rūpnieciskie pakalpojumi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.