Ik dienu Latvijas vistas izdēj pa olai katram Latvijas iedzīvotājam, liecina pētījums
Foto: Shutterstock

2018. gadā salīdzinājumā ar 2017. gadu Latvijā dējējvistu skaits ir palielinājies par 19,2%, sasniedzot 3 miljonus, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, par 9,3% pieauga arī kopējais mājputnu skaits, veidojot 5,4 miljonus mājputnu, kas ir lielākais rādītājs kopš 1992. gada.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pretstatā mājputnu skaita pieaugumam saražoto olu skaits Latvijā ir samazinājies par 4%, 2018. gadā veidojot 768,5 miljonus olu. Pērn uz vienu iedzīvotāju tika saražotas 399 olas (1,09 olas katru dienu), kas ir par 14 olām mazāk nekā 2017. gadā. Vidēji viens iedzīvotājs gadā patērē 207 olas (2016. gada dati).

1928. gada izdevumā "Latvijas lauksaimniecība" ir minēts, ka par spīti Zemkopības ministrijas centieniem putnkopības nozari attīstīt, tā tik un tā ir attīstības sākuma stadijā (divi miljoni mājputnu), savukārt jau pēc 10 gadiem tiek rakstīts, ka mājputnu skaits ir divkāršojies, palielinājies arī iegūto olu skaits un pamazām tās kļūst arī par svarīgu eksporta preci.

Mājputnu skaits Latvijā kopš 20. gadu beigām ir pieaudzis par 3,4 miljoniem, ko veicinājusi broileru jeb gaļas vistu audzēšanas attīstība. Arī mājputnu sugu daudzveidība ir lielāka – šobrīd saimniecībās audzē arī paipalas, pērļu vistas un strausus. Vistu skaits ir palielinājies par vienu miljonu, un to dējība ir trīskāršojusies – 1927. gadā viena vista gadā izdējusi 102 olas, taču 2018. gadā dējējvistu ražība ir vidēji 299 olas gadā (statistikā dējējvistas ir nodalītas no gaļas vistām).

Vairāk par vēsturiskajiem statistikas datiem salīdzinājumā ar mūsdienām iespējams lasīt CSP tīmekļa vietnes sadaļā "Statistikai 100".

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Centrālās statistikas pārvalde Lauksaimniecība Zemkopības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form