Izmaksas par mājokļa uzturēšanu turpinās augt, stimulējot inflāciju, vērtē ekonomisti
Foto: Publicitātes foto

2019. gada februārī, salīdzinot ar 2018. gada februāri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 2,9%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Gan precēm, gan pakalpojumiem cenas pieauga par 2,9%. Ekonomisti vērtē, ka par inflāciju veicinošu faktoru ir kļuvusi maksa par mājokli, kā arī visbūtiskāk patēriņa cenas Latvijā ietekmē straujais darbu algu kāpums.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Šobrīd visbūtiskāk patēriņa cenas Latvijā ietekmē straujais darbu algu kāpums un akcīzes nodokļu palielinājumi. Vidējā darba alga Latvijā pērn augusi par 8,4%, un tā rezultātā februārī pakalpojumu cenas Latvijā ir palielinājušās par 2,9%. Tikmēr ārējo faktoru ietekme uz patēriņa cenām šogad ir daudz mazāka nekā tā ir bijusi iepriekšējos gados," norāda "Citadele" bankas ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Dainis Gašpuitis papildina, ka priekšplānā par inflāciju veicinošu faktoru ir kļuvusi maksa par mājokli – dārgāka kļuva elektroenerģija, dabasgāze, cietais kurināmais, ūdensapgāde, atkritumu savākšana, siltumenerģija, īres maksa un kanalizācijas pakalpojumi. Šo pakalpojumu sadārdzināšanās ietekmi vērosim arī turpmākajos gada mēnešos, jo ierobežotā konkurence šajos segmentos un labvēlīgie nosacījumi ekonomikā dod iespēju pārvirzīt izmaksu kāpumu uz patērētājiem.

"2018. gadā mājokļa uzturēšanas izdevumi auguši par 8,8% gada laikā, salīdzinot ar 1,7% vidēji periodā no 2013.-2017. gadam. Par spīti straujākam kāpumam saruka ienākumu īpatsvars, ko mājsaimniecība tērēja mājokļa uzturēšanai 2018. gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš. Tas nozīmē, ka rīcībā esošie ienākumi vidējai mājsaimniecībai auguši straujāk nekā mājokļa uzturēšanas izmaksas, kas ir pozitīvi, jo vairāk naudas atliek citiem tēriņiem," skaidro "Swedbank" ekonomiste Linda Vildava.

Finanšu ministrijā, sagaida, ka 2019. gada pirmajā pusē inflācijas līmenis kopumā gada griezumā vidēji svārstīsies ap 3%. Gan preču, gan pakalpojumu cenu pieaugums būs aptuveni vienā līmenī un būs tuvu 3%. Preču cenu izmaiņu ietekmēs alkoholisko dzērienu, tabakas izstrādājumu, kā arī maizes un graudaugu cenu kāpums. Savukārt pakalpojumus galvenokārt ietekmēs komunālo pakalpojumu cenu pieaugums. Papildu tam noturīgs privātais pieprasījums, ko stimulē augsta aktivitāte darba tirgū, un darba samaksas kāpums palielinās cenas arī atpūtas, restorānu un kultūras pakalpojumiem.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Centrālās statistikas pārvalde Enerģētika Inflācija Nord Pool Spot Rīgas ūdens
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form