"Cēsu alus" ir viens no tiem uzņēmumiem, kas Covid-19 pandēmijas laikā operatīvi pievērsās dezinfekcijas līdzekļu ražošanai paralēli citiem piemērošanās pasākumiem. Turklāt uzņēmums nav izmantojis iespēju no valsts saņemt dīkstāves pabalstus darbiniekiem. Intervijā portālam "Delfi" "Cēsu alus" valdes priekšsēdētāja Eva Sietiņsone atklāj, kāda ietekme pandēmijai bijusi uz uzņēmumu, un vērtē neskaidro vasaras periodu.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Sietiņsone neslēpj, ka ārkārtējās situācijas laikā dzērienu pārdošanas apjomi ir mazinājušies, līdzīgi citām pārtikas kategorijām, tomēr uzņēmums ir meklējis veidus, kā samazināt uzņēmuma izmaksas, optimizēt savu darbību. Lai arī "Cēsu alus" palēnināja investīciju projektu tempus, arī ārkārtējā situācijā tika meklētas jaunas iespējas un īstenoti vairāki aktuāli projekti.

"Dezinfekcijas līdzekļu ražošana bija viens no tiem – uzreiz sākām ražot dezinfekcijas līdzekļus gan sava uzņēmuma nepieciešamībai, jo to pieejamība tirgū bija ļoti ierobežota – augstas cenas un ilgi pasūtījuma izpildes laiki –, gan vēlējāmies sniegt ieguldījumu sabiedrības cīņā ar koronavīrusu. Sniedzām atbalstu arī vietējai kopienai, dezinfekcijas līdzekļus ziedojot Vidzemes reģiona ārstniecības iestādēm," teic Sietiņsone. Tāpat uzņēmums burtiski dažu dienu laikā izveidoja internetveikalu, dodot iespēju iedzīvotājiem ievērot sociālo distancēšanos un dzērienus pasūtīt internetā – ar piegādi uz mājām.

"Investējām arī papildu līdzekļus produktu drošībā – ja līdz šim folijas uz skārdenēm bija tikai alum, tad no 1. aprīļa tās liekam virsū visiem mūsu ražotajiem dzērieniem skārdenēs, tostarp limonādēm, enerģijas dzērieniem, kvasam un citiem. Folija pasargā skārdenes no baktērijām un vīrusiem un sniedz pircējiem papildu drošību," skaidro Sietiņsone. Uzņēmums tirgū sāka piedāvāt vairākus jaunus produktus – "Cēsu Premium Brut Lager", "Dārza limonādes", "Dārza sidru Lāceņu džems", "Cēsu Radler Pina Colada".

Alus nozarei ir ļoti sezonāls raksturs. "Ceram uz labvēlīgiem laika apstākļiem šajā sezonā. Kopumā procesi ir saglabājušies līdzšinējie, un, neskatoties uz pandēmijas ietekmi, pakāpeniski gatavojamies sezonai. Noteikti krietni stingrāki ir kļuvuši higiēnas un drošības pasākumi gan mūsu uzņēmumā, gan mūsu sadarbības partneriem," atklāj Sietiņsone.

Lai arī daži procesi ir kļuvuši nedaudz lēnāki, situācija ar mazumtirdzniecības vietām un veikaliem ir samērā stabila, vērtē Sietiņsone. Tomēr jāņem vērā, ka līdz šim būtiski ierobežota ir HoReCa (kafejnīcu, restorānu) darbība, pilnībā slēgtas ir bijušas viesnīcas, atpūtas vietas un izklaides centri, tajā skaitā kinoteātri, kā arī sporta klubi. Tāpat šogad, visticamāk, nenotiks vērienīgi koncerti, arī festivāli ir atcelti. Tā kā vēl pilnībā nav skaidrs ierobežojumu atcelšanas plāns, ir grūti prognozēt situācijas kopējo ietekmi uz rezultātiem.

Tika atvērts savs internetveikals, tas deva iespēju nodarbināt tos, kam citkārt būtu dīkstāve. Tāpat uzņēmums nav izmantojis iespēju no valsts saņemt dīkstāves pabalstus darbiniekiem. Eva Sietiņsone

Darbinieku skaits nemainās

Pandēmijai ejot plašumā, arī Latvijā ir pieaudzis bezdarbs, uzņēmumi un to darbinieki saskārušies ar dīkstāves situācijām. Sietiņsone teic, ka "Cēsu alus" darītavā šajā ārkārtējās situācijas laikā darbinieku skaits nav mainījies. Arī darbinieku mainība šajā periodā faktiski nav notikusi. Ir darbinieki, kuri saskārās ar dīkstāvi savu tiešo pienākumu dēļ, bet lielāko daļu no viņiem uzņēmums ir nodarbinājis citos darbos un projektos. Tika atvērts savs internetveikals, tas deva iespēju nodarbināt tos, kam citkārt būtu dīkstāve. Tāpat uzņēmums nav izmantojis iespēju no valsts saņemt dīkstāves pabalstus darbiniekiem.

"Vislielākais fokuss uzņēmumam bija tieši uz drošību darbavietā un savu darbinieku pasargāšanu. Pandēmija ir pilnīgs jaunums gan mums, gan citiem uzņēmumiem visā pasaulē. Tomēr, izvērtējot visu pieejamo informāciju, ievērojot valsts ieteikumus un pasaules uzņēmumu labāko praksi, operatīvi ieviesām paaugstinātus drošības standartus uzņēmumā. Slēdzām ražotni apmeklētājiem, samazinājām kontaktu ar izejvielu un preču piegādātājiem līdz nullei, lietojam aizsarglīdzekļus – sejas maskas un aizsargus, pie ieejas ražotnē ir speciāli apavu dezinfekcijas paklāji, regulāri dezinficējam rokas, veicam pastiprinātu dezinfekciju telpās, visiem darbiniekiem katru dienu mērām temperatūru. Kontrolējam noteikumu ievērošanu, esam izslēguši jebkādas pulcēšanās iespējas," teic Sietiņsone.

Uzņēmuma biroja darbinieki un speciālisti, kuru darba specifika to ļauj, strādāja un joprojām strādā attālināti, no mājām. Šādā stingrā režīmā tiks turpināts darbs līdz ārkārtējās situācijas beigām. "Jā, tas ir neierasti, bet darbinieki ir bijuši atsaucīgi, tādējādi dodot iespēju uzņēmumam parūpēties par saviem cilvēkiem, produktu drošību un biznesa turpināšanu," spriež Sietiņsone.

Vērtē pozitīvi

"Kopumā Latvijai ir izdevies pandēmijas izplatību būtiski ierobežot. Latvijas valdības lēmumus vērtēju pozitīvi," atzīst Sietiņsone. Pirmās valstis, kuras pandēmija Eiropā skāra visvairāk, bija Itālija un Spānija, kur pandēmijas ierobežošanas lēmumi tika pieņemti vēlāk, bet tie ir daudz stingrāki un kopumā vēl vairāk ietekmē gan sabiedrības dzīvi, gan ekonomiku. Ne vien socializēšanās iespējas tika ierobežotas, bet arī ražotnes tika slēgtas pilnībā un to darbība apstādināta, faktiski iesaldēts visu nozaru darbs.

Protams, uzņēmumā gaida nākamos lēmumus, kā Latvijā pakāpeniski plānots atjaunot cilvēku pulcēšanos, socializēšanos un kādi būs nākamie soļi, lai kopīgiem spēkiem parūpētos par ekonomikas atkopšanos.

"Cēsu alus" reģistrēts 1991. gadā, tā pamatkapitāls ir 8,3 miljoni eiro, pilnībā apmaksāts. Uzņēmums 2018. gadā apgrozīja 61,8 miljonus eiro un nopelnīja 4,2 miljonus eiro, liecina "Crediweb.lv" dati. Pērn "Cēsu alus" nodokļos samaksāja 34,2 miljonus eiro, un uz šo brīdi uzņēmumam nav nodokļu parādu. Tam ir piešķirts nokavēto nodokļu pagarinājums. Uzņēmums pērn nodarbināja 225 darbiniekus.

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, iegādājies abonementu. Ja jau esi abonents,
Kāpēc abonēt?

Tags

Ekonomikas turbulence Nozares attīstība Koronavīruss Covid-19 Pārtikas ražošana Alus Apstrādes rūpniecība DELFI plus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.