Jūnijā apstrādes rūpniecība saglabājusi pieaugumu
Foto: AFP/Scanpix

2019. gada jūnijā, salīdzinot ar 2018. gada jūniju, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 4,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati. Ražošanas apjoma kāpums bija elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 23,5% (palielinājās koģenerācijas stacijās saražotās elektroenerģijas apjoms un gāzes piegāde patērētājiem) un apstrādes rūpniecībā – par 0,8%, bet kritums – ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē par 10,2%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Salīdzinot ar pagājušā gada atbilstošo mēnesi, vislielākais apstrādes rūpniecības ražošanas apjoma kāpums bija elektrisko iekārtu ražošanā – par 23,9%, gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas – par 19%, papīra un papīra izstrādājumu ražošanā – par 12,9% un iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 12%.

Savukārt vislielākais ražošanas apjoma samazinājums bija ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā – par 12,6%, iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā – par 11,6 % un apģērbu ražošanā – par 10%.

2019. gada jūnijā, salīdzinot ar 2019. gada maiju, rūpniecības produkcijas izlaide pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās palielinājās par 1,6%. Ražošanas apjoma kāpums bija elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 13,4%, savukārt apstrādes rūpniecībā un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē produkcijas apjoms samazinājās attiecīgi par 0,6% un 2,5%.

2019. gada jūnijā, salīdzinot ar 2018. gada jūniju, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 1,6 %. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 5,2%, savukārt eksportā samazinājās par 0,4% (kritums eirozonā – par 2,5%, bet ārpus eirozonas pieaugums par 1,4%).

2019. gada jūnijā, salīdzinot ar 2019. gada maiju, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem samazinājās par 1,7%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 0,7%, savukārt eksportā samazinājās par 2,9% (tai skaitā eirozonā – par 9%, bet ārpus eirozonas pieaugums par 2,3%).

Rūpniecības produkcijas apjoma indekss (RPI) raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu. RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Metālapstrāde Apstrādes rūpniecība Centrālās statistikas pārvalde Enerģētika
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form