Konkurences padome: Rīgas dome nepamatoti uzspiež Rīdzinieka kartes izmantošanu
Foto: LETA

Konkurences padome (KP) konstatējusi, ka Rīgas dome nepamatoti uzspiež Rīdzinieka kartes īpašniekiem izmantot pašvaldības norēķinu sistēmu, portālu "Delfi" informēja KP pārstāve Paula Vilsone.

Pastāvošā kārtība, kad Rīdzinieka kartes īpašnieki atlaides par autostāvvietu pakalpojumiem atsevišķās galvaspilsētas zonās var iegūt tikai tad, ja norēķinās, izmantojot pašvaldības pakalpojumu sniedzēju, rada nepamatotus ierobežojumus gan patērētājiem izvēlēties tiem ērtāko norēķinu sistēmu, gan privātajiem uzņēmējiem piedāvāt savus pakalpojumus. Lai novērstu konstatētos tirgus kropļojumus, KP aicina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) izvērtēt Rīgas domes rīcību.

SIA "Rīgas satiksme", kas galvaspilsētā ir pašvaldības maksas autostāvvietu pilnvarotā apsaimniekotāja, savam meitas uzņēmumam SIA "Rīgas karte" ir nodevusi ekskluzīvas tiesības uzturēt Rīdzinieka kartes, norāda KP.

Rīgas domes saistošie noteikumi paredz, ka Rīdzinieka kartes īpašniekiem, norēķinoties par maksas autostāvvietu lietošanu B, C un D zonās, tiek piemērota 20 % atlaide, taču tikai tādā gadījumā, ja tie izmanto elektroniskās naudas kontu, ko uztur SIA "Rīgas karte". Līdz ar to pašvaldība nepamatoti liedz Rīdzinieka kartes īpašniekiem, kas par maksas autostāvvietu lietošanu vēlas norēķināties, izmantojot SIA "Mobilly" vai citu privātu uzņēmumu pakalpojumus, saņemt konkrēto atlaidi, teikts Konkurences padomes ziņojumā.

KP secināja, ka tādējādi Rīgas dome nodrošina nepamatotas priekšrocības sev tieši un pastarpināti piederošām kapitālsabiedrībām, vienlaikus radot būtiskus konkurences kropļojumus un ierobežojot patērētāju iespējas izvēlēties tiem ērtāko norēķinu veidu.

Padome, vērtējot pašvaldības uzņēmumu rīcību Konkurences likuma tvērumā, nekonstatēja SIA "Rīgas satiksme" dominējošo stāvokli autostāvvietu pakalpojuma sniegšanas tirgū, jo klientiem Rīgā ir iespējas izvēlēties starp dažādiem stāvvietu pakalpojumu sniedzējiem, kā arī SIA "Rīgas karte" dominējošo stāvokli norēķinu tirgū. Tomēr iestāde saskatīja nepamatotus pašvaldības radītus konkurences ierobežojumus, ko izraisījusi konkurences neitralitātes principa ignorēšana, piemērojot pašvaldības saistošos noteikumus.

KP norāda, ka atbilstoši konkurences neitralitātes jeb nediskriminēšanas principam atlaides būtu jāsaņem visiem Rīdzinieka kartes īpašniekiem neatkarīgi no norēķinu pakalpojuma sniedzēja veida – vai tas ir pašvaldības, vai privāts uzņēmums. Tas nodrošinātu vienlīdzīgas un godīgas konkurences iespējas arī citiem norēķinu pakalpojuma sniedzējiem.

"Kārtējo reizi Rīgas pašvaldība rupji demonstrē savu izpratni par uzņēmējdarbības "veicināšanu", sev piederošiem uzņēmumiem piešķirot konkurences priekšrocības, kamēr privātajiem uzņēmumiem liedzot uz līdzvērtīgiem nosacījumiem piedāvāt līdzīgus pakalpojumus. Diemžēl Konkurences padome šādos gadījumos ir bezspēcīga. Latvijas konkurences regulējumā joprojām vēl nav nostiprinātas tiesības vērsties pret valsts un pašvaldību radītiem konkurences kropļojumiem," uzsver KP priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Lai novērstu Rīgas domes saistošo noteikumu radīto konkurences ierobežošanu, aizsargājot savu kapitālsabiedrību ekonomiskās intereses un pārkāpjot konkurences neitralitāti, KP ar konkrētā tirgus izpētē iegūtajiem secinājumiem vērsusies VARAM, kas uzrauga pašvaldību darbību un to izdoto saistošo noteikumu likumību.

Jau vēstīts, ka Rīdzinieka karte galvaspilsētā tika ieviesta pirms dažiem gadiem.

Karte bez maksas pienākas personām, kuras ir deklarējušās Rīgā vai kurām pieder īpašums Rīgā. Rīdzinieka karte ir rīdzinieka identitāti apliecinošs dokuments, kas nodrošina daudzfunkcionālas lietošanas iespējas – tā kalpo kā e-talons braukšanai Rīgas sabiedriskajā transportā, ļauj īpašniekam saņemt dažādas atlaides un bonusus, kā e-maciņš, kā arī tai ir vēl citas izmantošanas iespējas, teikts interneta mājas lapā "ridziniekakarte.lv".

Kopš 2016. gada maija, kad Rīgas dome nolēma – "Rīdzinieku karti" par 775 eiro varēs iegādāties arī nerīdzinieki, līdz šā gada maija beigām to par šādu summu gan neviens nebija iegādājies.

Source

DELFI Bizness

Tags

Konkurences padome Rīgas dome Rīgas satiksme VARAM
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form