Krievija aizliedz cūkgaļas produktu ievešanu no Latvijas
Foto: LETA

Saistībā ar Latvijā konstatēto Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu, piektdienas, 27. jūnija pēcpusdienā "Rosseļhoznadzor" noteicis aizliegumu Latvijā ražotas cūkgaļas produkcijas ievešanai Krievijā.

Par to, atsaucoties uz "Rosseļhozdadzor" paziņojumu, vēsta "Kommersant.ru".

"Ierobežojumu atcelšana būs iespējama tikai pēc tam, kad būs veiktas piegādātās produkcijas paraugu pārbaudes, lai pārliecinātos par produkcijas atbilstību Muitas savienībā noteiktajām veterināri-sanitārajām prasībām," norādīts paziņojumā.

Turpat arī pausts, ka Latvijā ražotās cūkgaļas produkcijas ievešanai noteiktie ierobežojumi ir tādi paši, kādi saistībā ar Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu savulaik noteikti Lietuvai un Polijai.

"Delfi" jau vēstīja, ka šonedēļ Latgalē, Baltkrievijas pierobežā atrastas trīs beigtas mežacūkas, kam konstatēts Āfrikas cūku mēris. Tāpat, īstenojot pārbaudes, Āfrikas cūku mēris konstatēts arī vairākām Latgalē mirušām mājas cūkām.

Pēc slimības atklāšanas, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) nekavējoties sācis slimības apkarošanas pasākumu ieviešanu, nosakot karantīnas zonas, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos.

Ap skarto novietni trīs kilometru rādiusā noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā - uzraudzības zona. Šajās teritorijās pastiprināti plānots kontrolēt mājas un meža cūku veselības stāvoklis. Karantīnas zonās tiks kontrolēta arī dzīvnieku transporta līdzekļu kustība.

Aizsardzības un uzraudzības zonā PVD sācis pārbaudīt visas saimniecības, kurās tiek turētas cūkas un ņem cūku asins paraugus laboratoriskai izmeklēšanai. Cūku īpašniekiem nekavējoties jāinformē PVD par saslimušām vai mirušām cūkām.

Tāpat ir aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas vismaz 40 dienas pēc slimības skartās saimniecības dezinfekcijas.

Bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus, bet pēc cūku un iespējami inficēto materiālu pārvadāšanas, nekavējoties jādezinficē transportlīdzekļi. No aizsardzības zonas drīkst izbraukt tikai dezinficēti transportlīdzekļi.

Jebkurai personai, kura ierodas vai atstāj aizsardzības zonā esošu saimniecību, kurā tiek turētas cūkas, jāievēro biodrošības pasākumi - jāizmanto vienreiz lietojamais apģērbs un jāveic apavu un roku dezinfekcija.

Tā kā ĀCM saslimšanas gadījumi konstatēti teritorijā, kura jau kopš 2012.gada noteikta kā klasiskā cūku mēra inficētā teritorija un tai jau šobrīd ir noteikti tirdzniecības ierobežojumi attiecībā uz dzīvām cūkām un cūkgaļu, papildus ierobežojumi ES teritorijā ir maz ticami, tomēr grūti paredzēt trešo valstu reakciju.

PVD atgādina, ka Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem nes lielus ekonomiskos zaudējumus.

Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.

Tags

Krievija Lietuva Pārtikas un veterinārais dienests Polija

Comment Form