Latgales keramiku un Baldones dūņas varētu iekļaut ES nacionālo zīmolu reģistrā
Foto: DELFI

Eiropas Padomes (EP) plenārsesijā otrdien atbalstīta iepriekš Juridisko lietu komitejas rosinātā iecere izveidot sistēmu, kas aizsargātu tradicionālu vietējas un reģionālas nozīmes nelauksaimniecisku produktu ģeogrāfisko izcelsmi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ja šāda sistēma tiks izveidota, tajā varētu tikt iekļauti arī zīmoli ''Latgales keramika" un "Baldones dūņas" vai arī vēl kādi citi līdzīgi, tikai Latvijai raksturīgi nelauksaimnieciski un amatnieku produkti, atzina EP Informācijas biroja Latvijā pārstāve Signe Znota-Znotiņa.

EP deputāti rezolūciju atbalstīja ar 608 balsīm par, 43 pret un 43 atturoties.

Rezolūcijā EP mudina Eiropas Komisiju ierosināt tiesību aktu ar mērķi izveidot sistēmu, kas aizsargātu tradicionālu vietējas un reģionālas nozīmes nelauksaimniecisku produktu ģeogrāfisko izcelsmi, piemēram, Latgales keramikas, Bohēmijas stikla, Lietuvas lina u.c.

Ģeogrāfisko norāžu aizsardzībai var būt liels ekonomisks potenciāls, un tas var sniegt ievērojamus ieguvumus īpaši mazajiem un vidējiem uzņēmumiem un reģioniem, norāda EP deputāti. Tas dotu pamatu Eiropas Savienībai (ES) nodrošināt šo aizsardzību arī eksportētiem produktiem starptautisko tirdzniecības sarunu lakā.

Sistēma sniegtu patērētajiem uzticamu informāciju par vietu un izgatavošanas metodi, lai palīdzētu viņiem veikt informētu izvēli, novēršot maldināšanu, ko varētu radīt nosaukumi vai apraksti. Tas arī ļautu apkarot viltojumus, nepieļaut negodīgu konkurenci un citas negodīgas prakses, saka EP deputāti.

Patlaban ES līmeņa ģeogrāfiskās izcelsmes aizsardzību nodrošina tikai lauksaimniecības produktiem. Latvija šajā sarakstā pārstāvēta ar sklandrausi, Carnikavas nēģiem un salinātu rudzu rupjmaizi, kā arī notiek darbs, lai ES pārtikas kvalitātes shēmās varētu iekļaut arī Latvijas lielos pelēkos zirņus.

Uz ES preču zīmi var pretendēt tikai tādi ES valstu pārtikas produkti, kas tradicionāli tiek lietoti konkrētā teritorijā un kam vismaz 25 gadu garumā ir apliecinājums par receptes nodošanu no vienas paaudzes nākamajai. Šī preču zīme patērētājiem visā ES liek pievērst uzmanību konkrētajiem produktiem, jo tā norāda - šie produkti ir tradicionāli tikai vienam ES reģionam.

Līdz šim preču zīme Eiropā piešķirta virknei produktu, no kuriem Latvijā zināmākie ir Itālijas svaigais siers "Mozzarella" un "Pizza Napoletana", Spānijā ražotais īpašos apstākļos žāvētais šķiņķis "Jamon Serrano", kā arī Beļģijas augļu alus "Kriek". Preču zīmi EK piešķīrusi arī Lietuvas tradicionālajam ēdienam skilandim - cūkas kuņģī pildītai kapātai gaļai.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Baldone Latgale
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form