'Latvijas Gāzes' samazināto maksājumu par dabasgāzi piemēros automātiski
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Mājsaimniecībām ar dabasgāzes gada patēriņu virs 250 m3 atbalstam nav jāpiesakās, AS "Latvijas Gāze" samazināto maksu iekļaus norēķinu dokumentos automātiski, atbilstoši valsts noteiktajam apmēram. Vienlaikus uzņēmums aicina domāt arī par atbalsta sniegšanu uzņēmumiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kompensācijas mājsaimniecībām tiks piemērotas no 2022. gada janvāra līdz aprīļa beigām. Atbalsta piešķiršanas periodā skaitītāju rādījumi būs jāiesniedz katru mēnesi.

Uzņēmums atgādina, ka dabasgāzes cenas kompensācija tiks piemērota mājsaimniecībām ar gada patēriņu no 2 635,1 kWh (250 m3), kurām ir noslēgts līgums ar AS "Latvijas Gāze" un lietotājiem, kas dabasgāzi saņem Pēdējās garantētās piegādes pakalpojuma ietvaros (PGP).

Jau vēstīts, ka valsts atbalsts paredz, ka maksas samazinājuma apmērs par vienu kWh ir atkarīgs no patēriņa:
1. Ja vidējais patēriņš mēnesī 12 mēnešu periodā ir no 221 kWh līdz 5269 kWh (21 m3 - 500 m³), no valsts puses tiek kompensēts maksas samazinājums dabasgāzei 0,03045 eiro par vienu kWh (bez PVN) apmērā.
2. Savukārt tiem, kuru vidējais mēneša patēriņš 12 mēnešu periodā ir virs 5269 kWh (500 m³), no valsts puses tiek kompensēts maksas samazinājums dabasgāzei 0,02279 eiro par vienu kWh (bez PVN) apmērā.

Informācija par jauno izlīdzināto maksājumu atbalsta saņēmējiem tiks izsūtīta līdz februāra beigām. Savukārt klientiem, kuri izvēlējušies norēķināties par faktiski patērēto dabasgāzi katru mēnesi, rēķini tiks izsūtīti ierastajā kārtībā. Atbalsta piešķiršanas periodā skaitītāju rādījumi būs jāiesniedz katru mēnesi no 16. datuma līdz nākamā mēneša pirmajai darba dienai, arī janvārī. Sadales sistēmas operators "Gaso" papildus var veikt gazificēto objektu fizisku apsekošanu un pārbaudīt skaitītāja rādījumus. Konstatējot, ka rādījumi ir sniegti nepatiesi, valsts atbalsts netiks piemērots.

"Atbalstam valdības lēmumu, piešķirt kompensācijas mājsaimniecību klientiem, bet aicinām domāt arī par atbalsta sniegšanu uzņēmumiem, kuri šobrīd visvairāk izjūt straujo dabasgāzes cenu kāpumu, kuru radījuši globāli notikumi un kuru diemžēl nevaram ietekmēt un tas atspoguļojas klientu ikmēneša maksājumu pieaugumā. Pēdējā laikā ik dienu saņemam klientu jautājumus par iespējām saņemt atbalstu, tāpēc priecājamies, ka mājsaimniecību klienti ar lielākiem patēriņiem saņems kompensācijas, kas mazinās ikdienas izdevumu slogu", komentē AS "Latvijas Gāze" Mājsaimniecību departamenta vadītāja Diana Tivča.

Valsts atbalsts tiks piešķirts arī daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas īpašniekam vai apsaimniekotājam, ja tajā dabasgāzi lieto mājsaimniecības. Tādējādi valsts atbalstu saņems arī iedzīvotāji, kuri dabasgāzi izmanto apkures nodrošināšanai un kuri par komunālajiem pakalpojumiem norēķinās ar apsaimniekotāju starpniecību.

Dabasgāzes cenas Latvijā ir piesaistītas Rietumeiropas dabasgāzes tirdzniecības biržu indeksiem un šajos tirgos notiekošajiem ekonomiskajiem un ģeopolitiskajiem notikumiem.

Jau kopš 2021. gada aprīļa ir novērojams straujš dabasgāzes cenu kāpums, sasniedzot vēsturiski augstākos cenu līmeņus, kas ir būtiski ietekmējis arī Latvijas iedzīvotāju izmaksas par dabasgāzi. Aukstā ziema 2021. gada pirmajā ceturksnī, kā arī ekonomikas atkopšanās pēc Covid-19 krīzes ir radījusi strauju dabasgāzes pieprasījuma pieaugumu ne tikai Eiropā, bet visā pasaulē, jo īpaši Āzijas tirgos, tādējādi paaugstinot dabasgāzes cenas līdz rekordaugstiem līmeņiem. Sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) ražotāji iepriekšējos gados Eiropas tirgiem piegādātās LNG kravas realizē Āzijas tirgos, kur dabasgāzes cena ir vēl augstāka nekā Eiropā, tādējādi radot resursa deficītu. Arī Eiropas Savienības sāktais "zaļais kurss", lai mazinātu CO2 izmešus un globālo sasilšanu, ir mazinājis fosilo kurināmo - akmeņogļu, naftas un lignīta izmantošanu Eiropas enerģētikā, pieprasījumu pēc dabasgāzes palielinot vēl vairāk. Savukārt atjaunojamo energoresursu saražošanas jaudas joprojām ir nepietiekamas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.