'Latvijas Pasts' iecerējis tarifu paaugstināšanu
Foto: "Latvijas Pasts"/LETA

VAS "Latvijas Pasts" izstrādājis un iesniedzis Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) jaunu universālā pasta pakalpojuma (UPP) tarifu projektu; plānotais tarifu spēkā stāšanās datums – 2023.gada 1.janvāris.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Augstie vispārējās inflācijas rādītāji kā Latvijā, tā starptautiskā līmenī un jo īpaši krasais energoresursu tarifu pieaugums, kas sadārdzina gan pārrobežu, gan vietējās transportēšanas izmaksas, būtiski apdraud "Latvijas Pasta" iespējas arī 2023.gadā pilnvērtīgi pildīt noteiktās UPP saistības, saglabājoties līdzšinējiem UPP tarifiem.

Kā norāda uzņēmums, šāgada 1.ceturksnī "Latvijas Pasts" novēroja degvielas izmaksu pieaugumu par aptuveni 32% salīdzinājumā ar to pašu periodu 2021.gadā, augušas arī starptautisko sūtījumu transportēšanas izmaksas, turklāt ik gadu 10%–15% apmērā pieaug citu valstu pasta uzņēmumu izmaksas, ko tie piemēro "Latvijas Pastam" par Latvijas iedzīvotāju sūtījumu piegādi adresātiem savās valstīs. Izstrādājot jaunu UPP tarifu projektu no 2023.gada 1.janvāra "Latvijas Pasts" ņēmis vērā arī publiskajā telpā paustos paziņojumus par minimālās mēneša darba algas celšanu, sākot ar 2023.gadu, kas uzņēmumam radītu būtisku papildu izmaksu komponenti.

Vienlaikus uzņēmums turpina īstenot efektivizācijas un optimizācijas pasākumus izmaksu samazināšanai, taču paredzams, ka bez tarifu izmaiņām tie nespēs pilnībā kompensēt izmaksu pieaugumu: starp šiem pasākumiem ir jaunu automatizētu šķirošanas risinājumu izveide, pasta pakalpojumu pieprasījumu regulārs monitorings, nerentablajās pasta nodaļās mainot darbības modeli un sniedzot pakalpojumus maksimāli efektīvākajā veidā atbilstoši reālajam pieprasījumam, piegādes maršrutu optimizācija un pārskatīšana, pakomātu tīkla paplašināšana, pakalpojumu arvien lielāka digitalizācija, piemēram, veicinot sūtījumu noformēšanu pašapkalpošanās vietnē Manspasts.lv, kas samazina gan sūtītāja, gan "Latvijas Pasta" izmaksas.

Līdz ar jauna tarifu modeļa iesniegšanu tas iniciējis atsevišķus priekšlikumus tarifu izmaiņu dinamikas mazināšanai. Tā rezultātā vidējais vēstuļu korespondences – vēstules, pastkartes, sīkpakas – sūtījumu tarifu pieaugums no 2023.gada plānots 13%, bet pasta paku sūtījumu tarifiem – 7% apmērā, kas ir uzskatāmas par lēzenām izmaiņām attiecībā pret novērojamo visa veida izmaksu pieaugumu. Ir pārskatīta atsevišķu valstu grupu piederība noteiktām tarifu grupām, piemēram, sūtījumiem uz Ziemeļīriju tarifi samazināsies. Pieaugs arī atlaide sūtījumiem, kas noformēti pašapkalpošanās vietnē Manspasts.lv, – tā palielināsies līdz 0,55 eiro līdzšinējo 0,49 eiro vietā.

Universālais pasta pakalpojums ir minimālais noteiktas kvalitātes pasta pakalpojumu kopums, kas pieejams visiem lietotājiem Latvijā par vienotu tarifu neatkarīgi no to ģeogrāfiskās atrašanās vietas. UPP sniedzējam ir pienākums nodrošināt iekšzemes un pārrobežu vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumu, kā arī abonētās preses piegādi. Pakalpojuma tarifus pasta nozarē apstiprina SPRK.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.