Latvijas valdība un 'Telia' uzlabos 'LMT' un 'Lattelecom' stratēģisko koordināciju
Foto: LETA

Ceturtdien, 12. jūlijā, Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) un "Telia Company" prezidents Jūhans Dennelinds parakstījuši saprašanās memorandu par SIA "Lattelecom" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) turpmāku attīstību, informēja premjera birojs.

Lēmums par memoranda noslēgšanu apstiprināts Ministru kabinetā. Kā uzsver premjera birojā, saprašanās memorands nav uzskatāms par starptautisku līgumu, un tas nerada nevienai no pusēm nekādas tiesības un pienākumus starptautisko tiesību aspektā - šis dokuments ir nodomu protokols. Tā ir apņemšanās abām pusēm sēsties pie sarunu galda, lai izstrādātu abpusēji pievilcīgu turpmākās sadarbības, uzņēmumu "Lattelecom" un LMT attīstības stratēģiju.

Memoranda īstenošanas procesā radušās iespējamās domstarpības iesaistītās puses risināšot tikai sarunu ceļā. Savukārt finansiālie izdevumi šajā dokumentā minēto darbību veikšanai var tikt paredzēti tikai atsevišķos rakstveida līgumos starp abām pusēm.

Kučinska birojā skaidroja, ka šāds solis sperts, lai efektīvāk izmantotu resursus, novērstu pakalpojumu dublēšanu un tālāk uzlabotu uzņēmumu efektivitāti pamatpakalpojumu sniegšanā, lai palielinātu "Lattelecom" un LMT inovatīvo kapacitāti un aktivizētu jaunu globāli eksportspējīgu produktu izstrādi, kā arī, lai pilnībā ieviestu labas uzņēmumu korporatīvās pārvaldības principus.

Ministru prezidents norādīja, ka tas nepieciešams, lai arī turpmāk uzņēmumi veiksmīgi attīstītos un sadarbojoties viens ar otru.

"Pagājušā gada novembrī Ministru kabinets lēma, ka "Lattelecom" un LMT netiks apvienoti, un tagad abiem īpašniekiem - Latvijas valstij un "Telia Company" kopīgi jāstrādā, lai šos uzņēmumus attīstītu. Izstrādājot un parakstot saprašanās memorandu, uzņēmumu akcionāri skaidri apliecinās savu vēlmi strādāt Latvijā, darot visu iespējamo, lai šie uzņēmumi veiksmīgi attīstītos, veicinātu informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstību, tādējādi dodot vēl lielāku pienesumu tautsaimniecībai kopumā," pauda Kučinskis.

Kompānijā "Telia" informēja, ka abu akcionāru vienošanās par ilgtermiņa stratēģiju, inovāciju prioritātēm un labu pārvaldības praksi ir būtiska, lai uzņēmumi darbotos efektīvāk un ar skaidru mērķi strauji mainīgajā telekomunikāciju un digitālajā sektorā.

"Saprašanās memorands ir solis uz akcionāru interešu labāku saskaņošanu, paaugstinot LMT un "Lattelecom" konkurētspēju ilgtermiņā un dodot uzņēmumiem iespēju spēlēt galveno lomu Latvijas digitalizācijas centienos, lai sniegtu labumu klientiem, sabiedrībai un valsts ekonomikai kopumā," atzina Dennelinds.

Saprašanās memoranda īstenošana notiks nākamajos mēnešos, un procesā tiks iesaistīti eksperti no abām pusēm. Tāpat tiek uzsvērts, ka apņemšanās turpināt kopīgu darbu abu uzņēmumu stratēģiskās sadarbības pilnveidošanā vērtējama kā nozīmīga no nacionālās drošības interešu aspekta.

Memorandu parakstošās puses apņemas izstrādāt vienotu "Lattelecom" un LMT uzņēmumu darbības stratēģiju sinerģijas sasniegšanai, tajā ietverot nākamās paaudzes sakaru sistēmu stratēģijas izstrādi un īstenošanu, inovatīvas ekselences veidošanu, šajā procesā aktīvi sadarbojoties ar zinātni.

"Jau ilgāku laiku tiek spriests par to, kā sasaistīt Latvijas lielo uzņēmumu sadarbību ar zinātni, tādējādi radot jaunus pasaules līmenim atbilstošus, starptautiskā līmenī konkurētspējīgus produktus. Šī ir laba iespēja efektivizēt šo procesu, no visu iesaistīto uzņēmumu resursiem atvēlot vēl vairāk resursus eksportspējīgu jaunu produktu izstrādei," teica Kučinskis.

Saprašanās memoranda koordināciju uzdots nodrošināt Pārresoru koordinācijas centram.

Šā gada aprīlī "Telia Company" jaunais reģionālais vadītājs Latvijā Kenets Rodne sacīja, ka "Telia Company" prioritāte Latvijā ir palikt tās tirgū, risinot sarunas ar Latvijas valdību par kopīpašumā esošo uzņēmumu LMT un "Lattelecom" nākotni.

"Mūsu vēlme un prioritārais variants ir palikt Latvijā," jautāts par uzņēmuma stratēģiju, skaidroja Rodne. Pēc Rodnes teiktā, patlaban "Telia Company" neuzstāšot uz LMT un "Lattelecom" apvienošanu. Galvenais fokuss patlaban esot mēģināt izveidot labu sadarbību abu uzņēmumu starpā. "Tas ir tas, ko grib klienti," sacīja Rodne.

"Telia Company" pašreizējā stratēģija Latvijā esot arī pārliecināties, ka ar valdību ir kopīgi mērķi, kā arī stiprināt LMT un "Lattelecom" pārvaldi. Ziemeļvalstu uzņēmuma pārstāvis norādīja, ka daļa no moderno telekomunikāciju uzņēmumu stratēģijas ir attīstīt sinerģiju pamatbiznesos jeb "vecajos" biznesos, jo tas rada līdzekļus jauninājumiem.

Jau ziņots, ka Latvijas valdība 2017. gada novembrī nolēma neatbalstīt LMT un "Lattelecom" apvienošanu.

"Telia Company" ir lielākais akcionārs LMT, kur tai tieši un netieši pieder ap 60%. "Telia Company" tieši pieder arī 49% "Lattelecom" akciju.

Lattelecom" konsolidētais apgrozījums 2017. gadā bija 195,67 miljoni eiro, kas ir par 1,1% jeb 2,4 miljoniem eiro vairāk nekā 2016. gadā, savukārt tā konsolidētā peļņa palielinājās par 26,4% jeb 8,5 miljoniem eiro, sasniedzot 40,7 miljonus eiro.

LMT grupas apgrozījums 2017. gadā sasniedza 204,2 miljonus eiro, kas ir par 7% vairāk nekā 2016. gadā, savukārt grupas peļņa pērn bija 33,3 miljoni eiro, salīdzinājumā ar 22,3 miljoni eiro peļņu gadu iepriekš.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Tet LMT Māris Kučinskis Ministru prezidents
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form