Lauksaimnieki šokā par augusta elektrības rēķiniem
Foto: DELFI

Lauksaimnieki augustā saņēmuši šokējošus elektrības rēķinus, līdz ar to aicinājuši Ekonomikas ministrijas (EM) atbildīgos pārstāvjus izskaidrot situācijas maiņu 21.septembrī, plānotajā Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ikmēneša sēdē, informēja LOSP pārstāvji.

Kā norāda LOSP, situācija ar jaunajiem elektrības rēķiniem lauksaimniekiem nav pieņemama, tā palielina saimnieciskās darbības izmaksas un dod kārtējo triecienu jau tā smagajā situācijā.

Problēma radusies, jo AS "Sadales tīkls" no šā gada 1.augusta līdz ar tarifu pieaugumu 3,5 reizes paaugstinājis fermās nepieciešamā elektrības ievada jaudu, līdz ar to kopējie rēķini saimniecībām mēneša laikā pieauguši līdz 18%, atsevišķās saimniecībās rēķinam pārsniedzot pat 35 000 eiro. "Zemnieki samazina jaudas, kur vien var, bet "Sadales tīkla" apkalpoto ievadu nevar iespaidot. Līdz ar to lielā fermā, kur viss robotizēts, izmaksas pieaugušas prātam neaptverami," norādīja zemnieki.

Tikmēr "Sadales tīkla" pārstāve Tatjana Smirnova atzina, ka elektrotīkla jaudu ir pārskatījuši vairāk nekā 19 000 īpašnieku un 57% no saņemtajiem pieteikumiem ir par objektiem lauku apvidos. Ja elektrotīkla pieslēguma jauda īpašumā tiek izmantota neefektīvi, "Sadales tīklam" šis elektrotīkls tāpat ir jāuztur un klienta pieprasītā elektrotīkla jauda ir jānodrošina jebkurā laikā atbilstošā kvalitātē.

Lai pārliecinātos, vai saimniecības izpratušas sadales sistēmas tarifu izmaiņas, kā arī ieteiktu optimālāko risinājumu un iespējas samazināt elektrotīkla jaudu, "Sadales tīkls" individuāli sazinājās un sniedza konsultācijas 37 lielajām un 1247 mazajām zemnieku saimniecībām. Juridiskajiem klientiem sadales tarifu struktūra ir līdzsvarota, samazinot elektroenerģijas piegādes maksu līdz 25% un mainot no pieslēguma jaudas atkarīgo fiksētās maksas īpatsvaru no 10% uz 40% un 60%. Tas nozīmē, ka ieguvēji ir uzņēmēji, kas efektīvi izmanto elektrotīkla pieslēguma jaudu. Šiem klientiem rēķins par elektroenerģiju būtiski nemainās vai pat samazinās, savukārt klientiem, kuri pieslēguma jaudu izmanto neefektīvi, ir rēķinu pieaugums, norāda uzņēmumā.

Plānots, ka sēdē piedalīsies EM valsts sekretāra vietnieks Jānis Patmalnieks un Atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes departamenta direktors Dzintars Kauliņš, skaidrojot enerģētikas politikas ietekmi uz saimniecībām.

Tāpat sēdē piedalīsies zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) un ministrijas speciālisti, kuri sniegs informāciju par nozares aktualitātēm.

Savukārt EM Iekšējā tirgus departamenta direktore Inga Apsīte un direktores vietnieks Intars Eglītis sanāksmē stāstīs par ēnu ekonomikas mazināšanu tirgos un citās publiskās tirdzniecības vietās.

Lai pārrunātu nākamā gada budžeta situāciju un lai lauksaimnieki varētu tālāk plānot savu finanšu plūsmu, kā arī uzzinātu, kā nākamajā gadā tiks nodrošinātas Eiropas Savienības un valsts noteiktās saistības par atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai, uz sapulci ir uzaicināta Finanšu ministrijas valsts sekretāre Baiba Bāne.

LOSP sanāksme notiks 21.septembrī, plkst.11.30 Zemkopības ministrijas 23.stāva zālē.

LOSP apvieno 62 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk nekā 14 000 ražojošo lauksaimnieku.

Tags

Dzintars Eiropas Savienība Ekonomikas ministrija Finanšu ministrija Jānis Dūklavs LOSP Zemkopības ministrija

Comment Form