Lauzīs līgumu ar LTRK par gatavošanos dalībai 'Expo 2020'
Foto: Publicitātes foto

Ministru kabinets otrdien atbalstīja EM priekšlikumu lauzt ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru (LTRK) parakstīto līgumu par Latvijas dalības starptautiskajā izstādē "Expo 2020 Dubai" organizēšanas deleģēšanu LTRK, sedzot izmaksas par LTRK paveikto deleģēšanas līguma izpildei.

Neiztērētie budžeta līdzekļi par gatavošanos dalībai starptautiskajā izstādē "Expo 2020 Dubai" tiks ieskaitīti Ekonomikas ministrijas (EM) kontā, aģentūru LETA informēja ministrijā.

Līdz šim ministrija LTRK projekta realizācijai ir pārskaitījusi valsts budžeta līdzekļus 499 373 eiro apmērā. Ministrija kopumā par 2018. gadā un šā gada pirmajā pusgadā veiktajiem uzdevumiem ir attiecinājusi izmaksas 222 598 eiro apmērā.

Tuvākajās dienās LTRK iesniegs atskaiti par šā gada trešajā ceturksnī veiktajiem darbiem. Savukārt EM pēc iespējas ātrāk veiks darbu izpildes analīzi un lems par attiecināmajām izmaksām. Neiztērētos valsts budžeta līdzekļus LTRK pārskaitīs atpakaļ EM kontā.

EM skaidroja, ka galvenais iemesls lēmuma pieņemšanai par esošā deleģēšanas līguma laušanu ir deleģēšanas līguma administratīvi juridiskais modelis, kas šāda projekta sagatavošanai ir pārāk smagnējs, laikietilpīgs un neefektīvs gan LTRK kā izpildītājam, gan EM kā procesa uzraugam.

"Noslēgtais deleģēšanas līgums, kurā LTRK uz projekta laiku pārņem valsts pārvaldes funkcijas un atbilstoši ievēro normatīvos aktus kā valsts pārvaldes institūcija, šāda projekta realizēšanai ir bijis milzīgs izaicinājums. Šobrīd jāsecina, ka normatīvais regulējums, kas jāievēro, lai LTRK varētu rīkoties ar valsts budžeta līdzekļiem, ir nepiemērots šāda mēroga projekta realizēšanai," atzina ministrijā.

EM vairākkārt šā gada laikā ir informējusi valdību par EM un LTRK deleģēšanas līguma izpildes rezultātiem, kas būtiski atpaliek no sākotnēji plānotajiem termiņiem un atsevišķās pozīcijās pārsniedz sākotnēji plānotos izdevumus.

"Šobrīd projekta realizēšanā konstatētie riski sasnieguši kritisku līmeni, kas apdraud projekta realizāciju pieņemamā kvalitātē un līdz ar to arī efektīvu valsts budžeta līdzekļu izmantošanu," norāda ministrija.

Izstādes atklāšana plānota 2020. gada 20.oktobrī, savukārt valstu paviljonu iekšdarbiem jābūt pabeigtiem līdz 2020. gada jūlijam. Latvijas paviljona būvniecības process vēl nav uzsākts - līgumi par būvniecību un konstrukciju ražošanu līdz šim nav noslēgti, līdz ar to ir palicis kritiski maz laika paviljona būvniecībai.

Vienlaikus valdība uzdeva līdz šā gada oktobra beigām EM kopā ar Finanšu ministriju un Iepirkumu uzraudzības biroju izvērtēt alternatīvas iespējas Latvijas dalības izstādē "Expo 2020 Dubai" organizēšanai.

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) pēc valdības sēdes sacīja, ka Latvija neatsakās no dalības izstādē, bet tiks meklēts cits risinājums, kā to nodrošināt.

"Spēkā esošajā administratīvajā regulējumā Latvijas dalība izstādē nav iespējama, tāpēc līdz oktobra beigām piedāvāsim jaunu administratīvo regulējumu," teica ekonomikas ministrs.

LTRK aģentūrai pavēstīja, ka valdība otrdien piekritusi mainīt administratīvi-juridisko modeli projekta turpmākai realizācijai, lai novērstu potenciālos riskus veiksmīgai dalībai izstādē.

Valdība uzdevusi EM vienoties ar LTRK par esošā līguma izbeigšanu, savukārt biedrība apņēmusies nodot ministrijai visus ar projektu saistītos materiālus, projektu un informāciju. Tāpat Ministru kabinets uzdevis EM atrast piemērotāko iepirkumu procedūru, lai nodrošinātu nākamā posma realizēšanu Latvijas dalībai "Expo 2020" Dubaijā.

"LTRK jau šā gada sākumā konstatēja, ka projekta realizācija esošajā administratīvi-juridiskajā modelī ir ļoti apgrūtināta, jo katra darbība jāveic kā EM struktūrvienībai, paredzot daudz dažādu procedūru. Par to vairākkārt tika informēta gan EM, gan arī ministri, meklējot labāko risinājumu. Pašreiz veikti priekšdarbi, lai uzsāktu "Expo 2020" finansiāli ietilpīgāko daļu jeb paviljona būvniecību, tādēļ bija nepieciešams pēc iespējas ātrāk meklēt risinājumu, kas nodrošinās iekļaušanos noteiktajos termiņos, kvalitātē un finansējumā," skaidro LTRK.

"Expo 2020" Dubaijā norisināsies no 2020. gada 20. oktobra līdz 2021. gada 10. aprīlim. Plānots, ka tajā piedalīsies 190 valstu.

Ministru kabinets 2018.gada augustā lēma deleģēt LTRK organizēt Latvijas dalību 2020. gadā Dubaijā gaidāmajā starptautiskajā izstādē "Expo 2020 Dubai".

Tags

Apvienotie Arābu Emirāti Ekonomikas ministrija Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera Ministru kabinets
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form