Foto: Shutterstock

Ministru kabinets (MK) pirmdien, 5. novembrī, lems par 72 548 eiro piešķiršanu kompensāciju izmaksai 15 personām, kuru dārzos bakteriālās iedegas dēļ nācies iznīcināt augļkokus, portāls "Delfi" uzzināja valdībā.

Zemkopības ministrija (ZM) lūdz valdību piešķirt finansējumu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".

Kā liecina ZM sniegtā informācija, Lauku atbalsta dienestā (LAD) līdz 2018. gada 12. oktobrim saņemti 15 iesniegumi par fitosanitāro pasākumu izpildi bakteriālās iedegas apkarošanai un izplatības ierobežošanai. Bakteriālā iedega kā augu karantīnas organisms saskaņā ar Augu aizsardzības likumu ir jāiznīcina, kā arī jāiznīcina ar šo slimību iespējami inficētie augi.

Kopumā iznīcināti 1063 augļu koki 16 vietās.

Bakteriālā iedega ir ļoti bīstama augļkoku slimība, teikts MK rīkojuma projekta anotācijā. Augu saslimšanu izraisošā baktērija piemērotos apstākļos ātri izplatās un ir grūti ierobežojama, bet inficētais augs agrāk vai vēlāk aiziet bojā.

Latvijai ir piešķirts aizsargājamās zonas statuss attiecībā uz bakteriālo iedegu. Augus no aizsargājamās zonas var bez ierobežojumiem izplatīt Eiropas Savienībā, bet augu ievešanai aizsargājamā zonā ir noteiktas stingrākas prasības, kā arī notiek regulāras pārbaudes un tiek īstenoti pasākumi, lai šis organisms teritorijā neieviestos.

Saskaņā teikts rīkojuma anotācijā rakstīto inficēties ar bakteriālo iedegu var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, eriobotrijas un ugunsērkšķi. Slimības plašākas izplatīšanās vai ieviešanās novēršanai svarīgi laikus konstatēt perēkļus un iznīcināt inficētos un iespējami inficētos saimniekaugus.

Valsts augu aizsardzības dienests šogad līdz 21. septembrim veicis 1261 pārbaudi dažādās vietās, kur tiek audzēti augi, kas var inficēties ar bakteriālo iedegu. Pārbaužu laikā paņemti 496 paraugi, kas testēti Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā. 24 paraugiem testos iegūts pozitīvs rezultāts.

Šogad bakteriālā iedega konstatēta vienā komercdārzā Rēzeknes novada Lendžu pagastā, vienā piemājas dārzā Rēzeknes novada Vērēmu pagastā, komercdārzā Viesītes novada Saukas pagastā, vienā piemājas dārzā Dobeles novada Annenieku pagastā, vienā ražojošajā dārzā Ķeguma novada Birzgales pagastā un 11 piemājas dārzos Ķeguma novada Birzgales pagastā.

Kompensācijas tiktu izmaksātas saskaņā ar MK 2009. gada 24. februāra noteikumiem Nr. 178 "Kārtība, kādā piešķir kompensāciju par fitosanitāro pasākumu izpildi".

Bakteriālā iedega pirmo reizi Latvijā atklāta 2007. gada jūlijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!