Likumā atbalsta regulējumu HES būvju ekspluatācijas apturēšanai
Foto: DELFI

Saeima ceturtdien, 10. jūnijā, otrajā lasījumā atbalstīja likuma grozījumus, kas pēc Ekonomikas ministrija (EM) priekšlikuma nosaka regulējumu hidroelektrostacijas (HES) hidrotehnisko būvju ekspluatācijas apturēšanai nepieciešamības gadījumā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

EM bijušā parlamentārā sekretāra Jurģa Miezaiņa (KPV LV) priekšlikums atbalstīts grozījumos likumā "Par hidroelektrostaciju hidrotehnisko būvju drošumu".

Likumā paredzēts noteikt institūcijas, kuras būs tiesīgas pieņemt lēmumu par HES hidrotehnisko būvju ekspluatācijas apturēšanu, ja tiktu konstatēti to ekspluatācijas noteikumu pārkāpumi.

Plānots noteikt, ka Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) varēs pieņemt lēmumu par A klases HES hidrotehnisko būvju ekspluatācijas apturēšanu, bet pašvaldības administratīvā komisija - par B klases HES hidrotehnisko būvju ekspluatācijas apturēšanu, ja tiek konstatēta HES hidrotehnisko būvju ekspluatācija bez valdītāja civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas.

EM piedāvā likumā noteikt, ka BVKB var pieņemt lēmumu par A klases HES hidrotehnisko būvju ekspluatācijas apturēšanu, bet pašvaldības administratīvā komisija - par B un C klases HES hidrotehnisko būvju ekspluatācijas apturēšanu, ja tiek konstatēta HES hidrotehnisko būvju ekspluatācija bez izstrādātas HES hidrotehnisko būvju drošuma programmas vai bez iesniegtas HES hidrotehnisko būvju drošuma deklarācijas.

Kā skaidro ministrijā, normas ir nepieciešams iekļaut likumā, lai veicinātu HES valdītāju likumiski noteikto pienākumu pildīšanu nolūkā neradīt vai mazināt risku sabiedrības un vides drošībai. EM pārstāvji norāda, ka priekšlikumi izskatīti Administratīvās atbildības likuma pastāvīgās darba grupas sēdē un izstrādāti, ņemot vērā darba grupas rekomendācijas.

Saeimā atbalstītie grozījumi paredz arī uzlabot HES būvju uzraudzību un kontroli, kā arī pilnveidot dokumentu iesniegšanas kārtību.

Grozījumi paredz, ka atkarībā no HES hidrotehniskās būves drošuma klases dokumentu iesniegšanu šādām būvēm uzraudzīs un kontrolēs BVKB vai attiecīgā pašvaldība, kuras teritorijā atrodas HES. Patlaban to dara EM. Grozījumi nepieciešami, lai veicinātu dokumentu kvalitatīvu izvērtēšanu, anotācijā atzīmējuši likumprojekta autori.

Likumprojekta anotācijā skaidrots, ka A klasē ietilpst būves, kuru avāriju rezultātā rodas draudi fiziskās personas dzīvībai un veselībai, kā arī tiek nodarīts būtisks zaudējums fizisko un juridisko personu īpašumam un būtisks kaitējums videi.

Savukārt B un C klasē ietilpst būves, kuru avāriju rezultātā nerodas draudi fiziskās personas dzīvībai un veselībai, taču tiek nodarīts zaudējums fizisko un juridisko personu īpašumam un kaitējums videi vai arī šis zaudējums ir nenozīmīgs.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Būvniecības valsts kontroles birojs Būvniecība Ekonomikas ministrija Enerģētika Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form