Nākamgad elektrības cenas pieaugums būs līdz 30%
Foto: F64

Līdz ar elektrības tirgus atvēršanu 2015. gada 1. janvārī mājsaimniecībām prognozējamais elektroenerģijas cenas pieaugums varētu būt 15 – 30%, prognozē Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs.

Elektroenerģijas tirgus atvēršana mājsaimniecībām nozīmē, ka iedzīvotājiem būs jāizvēlas sev piemērotākais piedāvājums, izvērtējot dažādu tirgotāju produktus, visticamāk, elektrību piedāvās septiņi tirgotāji, portālu "Delfi" informē AS "Sadales tīkls" pārstāve Renāte Meļķe.

Elektroenerģijas piegādi mājsaimniecībām un valsts elektrotīklu uzturēšanu kā līdz šim nodrošinās "Sadales tīkls".

Savukārt, lai kompensētu elektroenerģijas tarifu izmaiņas, valstij atsakoties no visiem iedzīvotājiem subsidētā "Starta tarifa", ir izstrādāts atbalsta mehānisms sociāli mazaizsargātajām sabiedrības grupām – trūcīgajām, maznodrošinātajām personām un daudzbērnu ģimenēm.

Gada sākumā gatavību tirgot elektroenerģiju bija izteikuši četri tirgotāji, savukārt šobrīd – jau septiņi, no kuriem trijiem – AS "Latvenergo" (ar "Elektrum" produktu līniju), SIA "Baltkom" un SIA "WIN Baltic" – jau ir spēkā esoši piedāvājumi, savukārt pārējie tirgotāji ar saviem elektrības piedāvājumiem iepazīstinās līdz gada beigām vai nākamajā gadā.

"Sadales tīkls" valdes loceklis Ilvars Pētersons norāda, ka tirgotāju interese par elektroenerģijas tirdzniecību mājsaimniecībām turpina augt. Augošā konkurence ir "laba ziņa patērētājiem", jo elektrības tirgotājiem būs jāpiedāvā lietotājiem par zemāko tirgus cenu, pārliecināts ir Pētersons.

"Sadales tīkls" valdes loceklis paredz, ka visasākā cīņa būs par klientiem ar vidēju un lielu elektrības patēriņu (200 – 600 kilovatu stundas (kWh) mēnesī un vairāk). Pētersons aicina tieši šos patērētājus jau laicīgi izvēlēties sev izdevīgāko piedāvājumu.

"Izvērtējot tirgotāju publiskotos piedāvājumus, var secināt, ka mājsaimniecībām prognozējamais elektroenerģijas cenas pieaugums būs 15 – 30 % apmērā, kas atkarīgs no mājsaimniecības patēriņa," norāda EM valsts sekretāra vietnieks Spiridonovs. Vienlaikus viņš uzsver, ka tas nevar būt par pamatu citu preču un pakalpojumu cenu kāpumam, jo lieli komersanti elektrību iegādājas brīvajā tirgū vairākus gadus.

EM pārstāvis atgādina, ka "Starta tarifs" vairs netiks piedāvāts Latvijas iedzīvotājiem, tā vietā atbalstu turpmāk saņems tikai tie, kam tas visvairāk nepieciešams, – trūcīgās un maznodrošinātās mājsaimniecības, kā arī daudzbērnu ģimenes.

Daudzbērnu ģimenes no 1. janvāra katru mēnesi 300 kWh varēs iegādāties par pašreiz spēkā esošo "Starta tarifu". Savukārt trūcīgām un maznodrošinātām personām tiks saglabāta iespēja katru mēnesi iegādāties 100 kWh par minēto tarifu. 2015. gadā valsts noteikto atbalstu īstenos AS "Latvenergo".

"Sadales tīkls" pārstāve norāda, ka gada griezumā Latvijas dabas resursi neļauj saražot elektroenerģiju tādā apjomā, lai nodrošinātu valsts un iedzīvotāju pieprasījumu pēc elektrības, tāpēc elektroenerģija tiek pirkta arī citos tirgos no citu valstu ražotājiem.

Source

DELFI Bizness

Tags

Ekonomikas ministrija Sadales tīkls
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form