Nodarbinātība un ienākumi atspoguļo augstākās izglītības vērtības pieaugumu
Foto: Shutterstock

Jau trešo gadu tiek turpināta datu ievade augstskolu absolventu datu monitoringa rīkā, kas sniedz informāciju par augstāko izglītību ieguvušo personu nodarbinātību, ienākumiem un nodarbinātības/bezdarba līmeni desmit gadus pēc augstskolas beigšanas. Vērtējot pieejamos datus trīs gadu griezumā, ir redzams, ka gan nodarbinātības, gan ienākumu dinamika uzrāda konsekventu augstākās izglītības vērtības pieaugumu, informē Izglītības un zinātnes ministrija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Augstākā izglītība nodrošina cilvēkiem pieaugošu nodarbinātību augstas kvalifikācijas profesijās, kā arī pieaugošu ienākumu līmeni otrajā un trešajā gadā pēc absolvēšanas. Šīs tendences apstiprina rādītāji gan tautsaimniecības, gan indivīda līmenī.

Augstākā izglītība kā stabila un konsekventi pieaugoša vērtība apliecina sevi arī Covid-19 pandēmijas laikā - šajā periodā vērojams būtisks uzņēmējdarbības aktivitāšu pieaugums, kas ļauj pieņemt, ka augstākās izglītības iestāžu absolventi ir tie, kuri krīzes apstākļos saredz iespējas attīstībai un izmanto tās.

Šobrīd monitoringā parādās to augstskolu absolventu gaitas, kas saņēmuši diplomu 2017., 2018. un 2019. gadā. Šiem datiem secīgi tiks pievienota informācija par augstskolu absolventiem 2020. gadā un vēlāk. Mērījumus par absolventa situāciju darba tirgū, ienākumiem un citiem rādītājiem, kas raksturo dzīves kvalitāti, uzsāk vākt gadu pēc augstskolas beigšanas.

Pirmā datu kopa 2019. gadā deva ieskatu 2017. gada absolventu darba gaitās gadu pēc absolvēšanas (14 320 ieraksti). 2020. gadā datubāzei pievienoja 2018. gada absolventu darba gaitas 2019. gadā (15 552 ierakstus), kā arī monitorēja 2017. gada absolventu nodarbinātību otrajā gadā pēc augstākās izglītības iestādes absolvēšanas. 2021. gadā tika pievienoti 2019. gada absolventu darba gaitu ieraksti (14 374) gadu pēc absolvēšanas, kā arī turpināts 2018. un 2017. gada absolventu monitorings attiecīgi otrajā un trešajā gadā pēc absolvēšanas. Kopējais ierakstu skaits absolventu monitoringa datu bāzē 2021. gadā sasniedza 88 438.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.