OECD Latvijai prognozē straujāko ekonomikas izaugsmi Baltijas valstīs
Foto: PantherMedia/Scanpix

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) savās jaunākajās prognozēs, kas publiskotas otrdien, paaugstinājusi visu trīs Baltijas valstu ekonomikas izaugsmes prognozes šim un nākamajam gadam, un Latvijai tiek lēsta straujākā tautsaimniecības augšupeja Baltijas valstu vidū.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jaunākajās prognozēs OECD lēš, ka Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad pieaugs par 5,2% un 4,2% nākamgad. Septembrī, kad OECD publiskoja īpašu ziņojumu par Latviju, tika prognozēts, ka šogad un nākamgad valsts ekonomikas izaugsme būs attiecīgi 4,3% un 3,7%.

Latvijā saskaņotais patēriņa cenu indekss, kā prognozē OECD , šogad pieaugs par 2,8%, bet nākamgad - par 2,9%. Savukārt bezdarbs Latvijā šogad samazināsies līdz 8,7% un nākamgad - līdz 8,3%, lēsts prognozēs.

OECD prognozē, ka Latvijas ekonomikas izaugsme šogad paātrināsies saistībā ar spēcīgāku izaugsmi Eiropas Savienībā (ES) un Krievijā, kas veicinās Latvijas eksportu, kā arī ar jaunā ES finansējuma saņemšanu, kas veicinās investīcijas.

Vienlaikus mājsaimniecību patēriņš saglabāsies spēcīgs, ko veicinās algu pieaugums, lai gan bezdarbs samazināsies vien pakāpeniski.

Igaunijai OECD šogad prognozē ekonomikas izaugsmi 4,4% apmērā, kas nākamgad palēnināsies līdz 3,3%. Iepriekšējās prognozēs jūnijā tika gaidīts IKP pieaugums 2,6% šogad un 2018.gadā - 3,1%. Patēriņa cenas Igaunijā šogad pieaugs par 3,7%, bet nākamgad - par 3,3%. Savukārt bezdarbs Igaunijā, pēc OECD aplēsēm, pieaugs līdz 6,9% 2017.gadā un 7,6% 2018.gadā.

Lietuvai organizācija prognozē IKP pieaugumu šogad 3,6% apmērā, bet nākamgad IKP kāpumu Lietuvā sagaida 3% apmērā. Jūnijā OECD prognozēja Lietuvas ekonomikas izaugsmi attiecīgi 3,1% un 2,9% apmērā. Inflācijas rādītājs, kā lēš organizācija, Lietuvā šogad būs 3,8%, bet nākamgad sasniegs 2,9%. Prognozē teikts, ka bezdarbs Lietuvā saruks līdz 7,2% šogad un 6,6% nākamgad.

https://infogram.com/ oecd -prognozes-ekonomikas-raditajiem-baltijas-valstis-1hnq41nqklgp63z

Visās OECD valstīs kopumā gan šogad, gan nākamgad tiek prognozēts 2,4% IKP pieaugums, bet pasaules ekonomikas izaugsmes prognoze šim gadam ir 3,6%, nākamgad sagaidot 3,7% IKP pieaugumu.

Eirozonas ekonomikā kopumā OECD šogad sagaida IKP kāpumu par 2,4%, bet nākamgad - par 2,1%, toties Eiropas lielākajā ekonomikā Vācijā tiek gaidīta ekonomikas izaugsme attiecīgi 2,5% un 2,3% apmērā.

Krievijā OECD gan šogad, gan nākamgad prognozē IKP kāpumu par 1,9%, bet Ķīnā ekonomikas izaugsmes temps šogad paātrināsies līdz 6,8%, bet nākamgad palēnināsies līdz 6,6%.

Lielbritānijā, kas gatavojas izstāties no Eiropas Savienības, šogad, atbilstoši OECD jaunākajām prognozēm, ekonomikas izaugsme būs 1,5%, bet nākamgad - 1,2%. Savukārt ASV OECD sagaida IKP pieaugumu 2,2% apmērā šogad un 2,5% apmērā nākamgad.

OECD norāda, ka pasaules ekonomika ir kļuvusi spēcīgāka, pateicoties monetārajiem un fiskālajiem stimulēšanas pasākumiem, kas veicina izaugsmi vairumā valstu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

ASV Baltija Eiropas Savienība Igaunija Inflācija Lietuva OECD
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form