Paredz plašāku atbalstu tūrismam un uzņēmumu tirgus pārorientēšanai
Foto: DELFI

Lai nodrošinātu plašāku atbalstu Latvijas uzņēmumiem, kas vēlas pārorientēt noieta tirgus, kā arī pašvaldībām un tūrisma kompānijām Latvijas kā galamērķa popularizēšanai, Ministru kabinets lēmis par izmaiņām Starptautiskās konkurētspējas veicināšanas atbalsta programmā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Līdz ar grozījumiem tiek palielināta atbalsta intensitāte no 50% uz 80% un kalendārā gadā atbalsta summa tiek palielināta no 40 tūkst. eiro uz 60 tūkst. eiro, lai sniegtu atbalstu uzņēmumiem darbības ķēžu nepārtrauktības un tirgus pārorientācijas nodrošināšanai. Pprogrammas ietvaros uzņēmumi var saņemt atbalstu produktu vai pakalpojumu pielāgošanai ārvalstu tirgiem; preču zīmes vai produkta, vai pakalpojuma publicitātei ārvalstu medijos, kā arī internetveikalu, aplikāciju digitālo risinājumu un platformu izstrādei, u.c. aktivitātēm. Tāpat veiksmīgākai tirgus darbības pārorientācijai atbalsts uzņēmumiem būs pieejams aģentu pakalpojumu piesaistes izmaksu segšanai ārvalstu tirgos.

Tāpat atbalsta programmā ir paredzēts, ka uzņēmumi pie noteiktiem līguma apmēriem varēs saņemt arī avansa maksājumus 35% apmērā par publicitātes pasākumiem vai aktivitātēm, kas paredz prezentēt Latviju kā tūrisma galamērķi, kā arī saņemt izdevumu pozīciju segšanu jau pēc pirmā nodevuma. Papildus atbalstu varēs saņemt arī pašvaldības Latvijas kā tūrisma galamērķa stiprināšanai.

"Latvijas ekonomika pagājušajā gadā strauji atguvās pēc 2020. gada Covid-19 krīzes krituma un salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu iekšzemes kopprodukts palielinājās par 4,8%. Šogad ekonomikas attīstību jau ietekmē Krievijas militārā agresija Ukrainā, tās izraisītā ģeopolitiskā krīze un ekonomiskās sadarbības apturēšana ar Krieviju un tās sabiedroto Baltkrieviju. Tieši šī situācija daudzām nozarēm liek mainīt eksporta ģeogrāfiju un pārorientēties uz drošākiem un stabilākiem tirgiem. Esam papildinājuši atbalstāmo darbību loku, identificējot uzņēmumu aktuālās vajadzības konkurētspējas veicināšanai un iziešanai jaunos ārvalstu tirgos, tai skaitā, stiprinot darījuma tūrisma attīstību," klāsta ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Savukārt Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Kaspars Rožkalns papildina, ka sankciju dēļ uzņēmumi zaudēs daļu no tirgus un iespēju iegādāties izejvielas. Grozījumi starptautiskās konkurētspējas veicināšanas programmā sniegs iespēju palielināt valsts atbalstu mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, kuri meklē jaunu noieta tirgu.

Papildus, starptautisku kultūras un sporta pasākumu organizēšanai Latvijā būs pieejams grants līdz 20 tūkst. eiro apmērā starptautisku izstāžu organizēšanai, ja ārvalstu apmeklētāju skaits būs ne mazāks par 500 (iepriekš – ne mazāk kā 1000 dalībnieki). Tāpat starptautisku kultūras un sporta pasākumu organizēšanai varēs saņemt atbalstu arī transporta pakalpojumu, telpu un zemes platību nomas izdevumu segšanai, segt izdevumus, kas saistīti ar epidemioloģiski droša pasākuma rīkošanu, t.sk. sporta pasākumu organizatori varēs saņemt atbalstu sporta federācijas apstiprinātu sporta tiesnešu honorāra izmaksām.

Papildus jau esošajām tūrisma atbalsta darbībām, būs pieejams atbalsts ārvalstu darījumu partneru piesaistei, dalībai starptautiskajās nozaru asociācijās un naktsmītņu atbilstības novērtēšanai. Atbalsts visām tūrisma darbībām ir 80%, bet atbalsta summa palielināta no 40 tūkst. eiro uz 60 tūkst. eiro kalendārajā gadā.

Paplašinātas darījumu tūrisma pasākumu (konferenču, kongresu u.c.) atbalsta iespējas, palielinot atbalsta intensitāti uz 50%, ja pasākums notiek līdz divām dienām un tiek organizēts Baltijas mērogā vai 60%, ja pasākums notiek vairāk nekā 2 dienas un ir starptautiska mēroga.
Atbalsts starptautisko sporta pasākumu, izstāžu un konferenču rīkošanas uzņēmumiem šobrīd, Covid-19 drošības pasākumiem mazinoties, ir vitāli svarīgs, lai attīstītos un spētu konkurēt ar citu valstu pasākumu piedāvājumu starptautiskajā vidē, vienlaikus paaugstinot valsts tēla atpazīstamību starptautiska līmeņa pasākumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.