Patēriņa cenas jūlijā samazinās par 0,3%, atgriežas gada inflācija 0,1% apmērā
Foto: LETA

Vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā šā gada jūlijā, salīdzinot ar 2015. gada jūliju, palielinājās par 0,1%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Preču cenas samazinājās par 0,9%, bet pakalpojumu cenas pieauga par 2,7%.

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni jūlijā, salīdzinot ar pagājušā gada jūliju, bija cenu kāpumam alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, atpūtai un kultūrai, veselības aprūpei, sakaru grupai, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, skaidro eksperti.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis jūlijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, palielinājās par 0,9%. Būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu bija žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, cukuram, šokolādei, konditorejas izstrādājumiem, cūkgaļai, sālim un garšvielām, kā arī saldējumam, žāvētiem augļiem un riekstiem. Savukārt lētāks kļuva piens, siers, augļu un dārzeņu sulas, sviests, mājputnu gaļa, svaigi dārzeņi.

Alkoholisko dzērienu cenas vidēji pieauga par 3,9%, bet tabakas izstrādājumiem –par 4,5%.

Gada laikā ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 2,2%. Lētāka kļuva siltumenerģija, dabasgāze, elektroenerģija, mājokļa īres maksa, savukārt sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, atkritumu savākšana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi.

Vidējais cenu līmenis veselības aprūpei palielinājās par 2,5%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskajiem produktiem. Gada laikā sadārdzinājās arī ārstu speciālistu un zobārstniecības pakalpojumi.

Transporta cenas samazinājās vidēji par 4,7%, ko ietekmēja cenu kritums degvielai par 12%, bet sakaru grupā cenu līmenis palielinājās vidēji par 2,6%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums fiksēto un mobilo tālruņu pakalpojumiem.

Tāpat dārgāki kļuva kompleksie atpūtas pakalpojumi – par 6,3%. Cenas pieauga arī kultūras pakalpojumiem, daiļliteratūras grāmatām, precēm dārzam un ziediem.

Salīdzinot ar šā gada jūniju, vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,3%, tostarp preču cenas samazinājās par 1,1%, bet pakalpojumu cenas palielinājās par 1,6%.

Pēc CSP skaidrotā, visvairāk cenas jūlijā ietekmēja cenu kritums apģērbam un apaviem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, kā arī cenu kāpums ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, sakaru grupai, veselības aprūpei, dažādu preču un pakalpojumu grupai.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas mēneša laikā samazinājās par 0,2%. Lielākā ietekme pārtikas grupā bija cenu kritumam svaigiem dārzeņiem, galvenokārt gurķiem, tomātiem un kāpostiem. Lētākas bija arī svaigas vai atdzesētas zivis, žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa, cukurs, cūkgaļa, augļu un dārzeņu sulas, mājputnu gaļa. Savukārt cenu kāpums bija svaigiem augļiem, sieram un biezpienam, gaļas izstrādājumiem, jogurtam, šokolādei.

Alkoholisko dzērienu cenas samazinājās vidēji par 1,4%, ko ietekmēja akcijas alum, vīnam un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem.

Sākoties sezonas izpārdošanām, apģērbiem cenas samazinājās par 9,9%, apaviem – par 11,8%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 1,3%, ko galvenokārt ietekmēja mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumu sadārdzināšanās saistībā ar 21% pievienotās vērtības nodokļa likmes piemērošanu no 1. jūlija. Dārgāka kļuva arī siltumenerģija.

Veselības aprūpes cenas pieauga par 0,7%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskajiem produktiem par 0,7%. Sezonālu faktoru ietekmē dārgāki kļuva sanatoriju pakalpojumi.

Telekomunikāciju pakalpojumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,5%, ko noteica cenu kāpums mobilo tālruņu pakalpojumiem.

Mēneša laikā personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi akciju noslēgumu ietekmē sadārdzinājās vidēji par 1,4%, tāpat pieauga apbedīšanas pakalpojumu cenas.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu samazinājums bija degvielai – par 1,1%.

Gada inflācija atspoguļo patēriņa cenu pārmaiņas, salīdzinot pārskata mēneša vidējo cenu līmeni ar iepriekšējā gada atbilstošā mēneša vidējo cenu līmeni.

Tags

Centrālās statistikas pārvalde Inflācija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form